Kiev Metrosu’ndaki Terk Edilmiş İstasyon

Kiev Metrosu'ndaki Terk Edilmiş İstasyon

Dmitriy Gluhovskiy’in Metro 2033 kitabını okuduysanız veya bu kitaptan uyarlanan oyunu oynadıysanız, sığınak olarak kullanılan Moskova metrosu hakkında yeterince fikir sahibi olmuşsunuzdur. Eserde birbirine ustalıkla bağlanan; tüneller, yollar, izbe mekanlar, yalnızlık ve çaresizlik hissini derinden yansıtıyordu. Peki, aynı hissi Moskova metrosuna çok benzeyen Kiev Metrosu, diğer adıyla Arsenalna’da yaşamaya ne dersiniz?

Dünyanın en derin istasyonuna yolculuk

Mimarları; H. Hranatkin, S. Krushynsky, N. Shchukina olan, 6 Kasım 1960 tarihinde açılan ve yerin 105,5 metre altında bulunan Arsenalna, neredeyse 68 kilometrelik hattıyla Kiev’in başlıca ulaşım noktası. Bir günde yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan metro istasyonu, onlarca yıldır haşmetinden bir şey kaybetmemiş.

Yürüyen merdivenler aracılığıyla beşer dakika boyunca yerin altına inerek ulaşabileceğiniz metro tünelleri, çok sıkı korunuyor ve izinsiz şekilde bu tünellere kimsenin girmesine izin verilmiyor. Tabii kimi şehir kâşifleri bir yolunu bulup, eski tünelleri görüntüleyebiliyorlar.

Kiev Metrosu’nun ışıklı, kalabalık ve hayat dolu tarafının yanı sıra, ürkütücü derecede sakin ve pek kimsenin bulunmadığı yerleri de var. Terk edilmiş izlenimi veren ve çoğu noktası yarım bırakılan bu alanlar, hâlihazırda kullanılan hatların birer parçası. Zira trenler, diğer metro hatlarına durmaksızın, dal formundaki bu bağlantı noktaları üzerinden gidiyor.

Aydınlatılmasına rağmen ürkütücü görünen ender yerlerden

Birden fazla hatta sahip bağlantı noktaları, yapısal olarak soğana benziyor. Duvar ve tavan kısımları kademeli olarak daralan ya da genişleyen hatlar tünellere ayrılarak, trenlerin gidecekleri yere yönelmelerini sağlıyor.

Kiev Metrosu içerisinde yarım bırakılan ve tamamlanması için uzun yıllar çaba sarf edilen alanlar, birkaç yerle sınırlı kalmıyor. 1991 yılında inşası başlayan, ancak finansman sıkıntısı nedeniyle inşası bir türlü tamamlanamayan Lvivska Brama istasyonu gibi.

2010’lu yıllara gelindiğinde tamamlanması ve açılması için tarih dahi verilen istasyon, hala açılabilmiş değil ve istasyonun şu anki durumu, hayalet istasyon gibi. Arada sırada normalden daha yavaş hızda geçen trenler, kapalı alanlar; üç farklı renkle tasarlanmış istasyonun siyah beyaz görünmesinin önüne geçemiyor.

Benzer nedenlerle kullanılamayan ve terk edilmiş gibi görünen bir diğer istasyon da Telicka, eski adıyla Dnepr. 1991’de başlayan inşasının üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra, endüstriyel yapı alanında bulunması ve yolcu azlığı nedeniyle yapımı durdurulan Telicka, Paris metrosunu andıran yapısıyla dikkat çekiyor.

Kiev’e yolunuz düşerse, Kiev Metrosu’nu da seyahat rotanıza eklemeyi unutmayın! Yerin onlarca metre altında olmak ve tarihe tanıklık etmek bir hayli ilgi çekici olabilir.

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR