Kelebekler Filmi Nerede Çekildi?

Kelebekler Filmi Nerede Çekildi?

2018 yapımı Kelebekler, komedi ve dram türünde bir sinema filmi. ABD’nin Utah kentinde düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü”nün sahibi olan filmin senaristi Tolga Karaçelik, aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturuyor. Başrollerde ise Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan ,Tuğçe Altuğ, Serkan Keskin ve Ezgi Mola yer alıyor.

Kelebekler filmi nerede çekildi?

kelebekler filmi ile ilgili görsel sonucu

Çekimleri 18 günde tamamlanan Kelebekler, yönetmenin ilk filminde de bahsedilen Milas’taki Hasanlar Köyü’nde çekildi. Film bazen absürt komedi tadında ilerlerken bazen de bir aile filmi tadına bürünüyor.

Kısa sürede ve zor şartlar altında çekimleri tamamlanan filmde komedi ve dramın iç içe geçtiği sahnelere bolca rastlamak mümkün. Yönetmen Tolga Karaçelik, filmin çıkış noktasının amcası Mazhar Candan’ın ölümü olduğunu ve bu nedenle de hikayede yer alan babanın adının Mazhar olduğunu söylüyor.

Kelebekler filminin konusu nedir?

kelebekler filmi ile ilgili görsel sonucu

3 kardeş, annelerinin ölümünün ardından tek başına 3 çocukla ne yapacağını bilemeyen babaları tarafından köyden yakınlarının yanına gönderiliyor. Bu süre içinde kardeşler hem birbirleri hem de babaları ile çok fazla iletişim kurmuyorlar.

20- 25 yıldır birbirleri ile görüşmeyen 3 kardeş, bu süreç sonunda babalarının ölümüyle birlikte köylerinde tekrar bir araya geliyor. Babalarının vasiyetinde kelebeklerin geldiği dönemde gömülmek istediğini belirtmesi üzerine kardeşler bir süre köyde durmak zorunda kalıyorlar. Aktör, öğretmen ve astronot olan 3 kardeş, köyde geçirdikleri bu sürede hem babalarını hem de birbirlerini daha yakından tanıyorlar.

Başarılı yönetmen Tolga Karaçelik kimdir?

kelebekler filmi ile ilgili görsel sonucu

1981 yılında İstanbul’da dünyaya gelen başarılı yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi 2010 yılında çekilen “Gişe Memuru”. Tolga Karaçelik, Gişe Memuru filmi ile Altın Portakal’da 3 ödül kazandı. En iyi erkek oyuncu, en iyi ilk film ve en iyi görüntü yönetmenliği ödüllerine layık görülen film birçok festivalde de gösterildi.

Tolga Karaçelik, ikinci uzun metraj filmi Sarmaşık ile Londra East End Film Festivali, Adana Film Festivali, Altın Portakal Film Festivali gibi prestijli ödül törenlerinde toplam 20 ödüle layık görüldü.

Dünyanın en büyük bağımsız sinema festivali olarak bilinen ve ABD’nin Utah eyaletinde gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’ne Tolga Karaçelik daha önce de Sarmaşık Filmi ile katılmıştı. 2018 yılında Türk Sinema Tarihi için bir ilk gerçekleştirdi ve Dünya Sineması bölümünde en iyi film ödülünün sahibi oldu.

Etiketler: , ,