Kelebeğin Rüyası Nerede Çekildi?

Kelebeğin Rüyası Nerede Çekildi?

Şubat 2013 tarihinde vizyona giren Kelebeğin Rüyası; yalnızca ilk haftasında 807.881 kez izlenerek izleyicisinden tam not almayı başardı. Senarist ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği film; güçlü oyuncu kadrosu, profesyonel çekimi ve başarılı kurgusuyla yoğun istek üzerine Ekim 2013’te yeniden vizyona girdi. Film atmosferine uyum sağlamak için sıfırdan dekore edilen mekânlar ve “Kelebeğin Rüyası nerede çekildi?” sorusu ise izleyiciler tarafından daima merak konusu oldu.

Genç iki şairin öyküsü: Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu

Filmin kurgusu, Zonguldak’ta yaşan iki genç şair, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun yaşadıklarıyla şekilleniyor. 1941 yılı, 2.Dünya Savaşı zamanında gerçekleşen hikâyenin ana kahramanı iki genç şair, o dönem yaygın olan verem hastalığı taşıyor. Edebiyata ve şiire gönülden bağlı şairlerin şiire olan bağ ve inançları; belediye başkanının kızı Suzan’ın Zonguldak’a gelmesiyle daha çok artıyor.

Muzaffer’in Suzan’a âşık olmasıyla aradaki rekabet daha çok artıyor. Veremli iki şair, arkadaş oldukları Suzan’a şiirlerini beğendirmeye çalışıyor. “Kız şiirden anlıyorsa beni seçer; anlamıyorsa zaten senin olsun.” cümlesi bu rekabetten doğuyor. Şiirler, duygular, hastalık ve hayatta kalma mücadelesiyle iki hasta şairin öyküsü devam ediyor.

10 bin figüran, 105 gün ve iki başarılı aktör: Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ

Filmin gerçek hayattan şekillendirilen başarılı kurgusunun yanı sıra oyuncuların 1940’lı dönemi birebir yansıtan performansı da izleyiciyi etkiledi. Başrolleri Mert Fırat (Rüştü Onur), Kıvanç Tatlıtuğ (Muzaffer Tayyip Uslu) paylaşırken Suzan rolündeki Belçim Bilgin, Rüştü Onur’un eşi Mediha Sessiz rolünde Farah Zeynep Abdullah gibi isimler de dikkat çekti.

Filmin asıl sürprizi ise Rüştü Onur ve M. Tayyip Uslu’nun Zonguldak’taki Mehmet Çelikel Lisesi’ndeki edebiyat öğretmenleri ünlü şair Behçet Necatigil rolünü üstlenen Yılmaz Erdoğan oldu. 2013 Los Angeles Türk Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen Kelebeğin Rüyası’nın çekimleri 105 günde tamamlandı. Maden ocağı, hastane vb. tüm sahneler için toplamda 10 bin figüran kullanıldı.

7 sene sonra yalnızca film için restore edildi: Heybeliada Sanatoryumu

Edebiyat tarihinde saklanan mektupları ortaya çıkaran ve şiiri halktan her kesime sevdirme gayesi taşıyan dram türündeki filmin dekorları ve mekânları, izleyicinin en çok merak ettiği noktalar oldu. 1940’ları anlatan filmdeki eski zaman dekorları ve gerçekçilik; filmin etkisinden çıkamayan herkese “Kelebeğin Rüyası nerede çekildi?” sorusunu sordurdu.

Bir dönem filmi olma özelliği taşıyan Kelebeğin Rüyası; 60 kişilik bir görsel efekt ekibiyle Heybeliada, Zonguldak, Ereğli bölgelerinde çekildi. En çok kullanılan mekânlar şairlerin yaşadığı yer olduğundan Zonguldak ve hastalıkla mücadele için Heybeliada Sanatoryumu oldu. Tarihte birçok sanatçıyı ağırlayan Heybeliada Sanatoryumu’nun 7 yıldır kapalı olup yalnızca film için restore edilmesi, filmdeki emeği teyitledi.

Etiketler: , , ,

BENZER YAZILAR