KDV İndirimi Konut Satışlarını Tetikler

kdv indirimi

Gayrimenkul sektörünün öne çıkan isimlerinden Hakan Erilkun sizler için yazıyor.

Konutta KDV oranı hem inşaat firmaları (proje üreticileri) hem de müşteriler için her zaman çok önemli bir gider kalemidir. Çünkü KDV’den doğan fiyat farkı, projenin satış fiyatına etki ederek satılabilirliği belirleyen ana kalemde ciddi yükseliş yaratır, öte yandan gerçek kişi niteliğindeki müşteriler, muhasebeleştirip gider gösteremediklerinden ötürü KDV ile beraber çok yükselen fiyatla farklı alanlara kayabilir yada alımdan vazgeçebilirler. İşte bu amaçla devletin KDV’de uyguladığı indirim ve oranlama konut satışlarının artan hızda devam etmesinde çok etkilidir. Dilerseniz önce KDV indiriminin detaylarını hatırlayalım değerli okuyucularım. Eylül 2017 dönemine kadar, belediyedeki arsa metrekare değeri 500 TL’ye kadar olan yerlerde KDV oranı %1, 500 TL – 1000 TL arasında olan yerlerde % 8, 1.000 TL ve üzeri olan yerlerde % 18 idi. Yeni uygulama ile yapı ruhsatı 01.01.2017 tarihinden sonra alınan konut inşaatı projelerinde, belediyedeki arsa metrekare değeri 1.000 TL ile 2.000 TL arasında olan konutların tesliminde KDV oranı % 8, 2.000 TL’nin üzerindeki yerlerde % 18, 1.000 TL’nin altında kalan yerlerde ise % 1 olarak uygulanıyor. Bu uygulama geçtiğimiz yılın Eylül ayında devreye girmişti ama süresi Eylül 2017 dönemine kadar uzatıldı.

İşte tüm bu akılcı uygulamalar sadece emlak ve inşaat sektörünün değil global bazda ülke ekonomisinin sağlam temellere oturmasını sağlıyor. Zira hem değer güncellemeleri hem de zorlaştıran engellerin ortadan kaldırılması ve teşviklerle alımın önü kazan-kazan yöntemi ile açılıyor. Aksi halde sadece konutta bile yıllık 1.300.000 adet satış sınırına dayanmış bir Türkiye ekonomisinin inşaat ve emlakta bu noktadan sonra bırakınız geriye gitmeyi stabil kalması bile mümkün değildir. İşte burada da akılcı bir uygulama ile farklı teşviklerle alımın yolu sürekli açık tutuluyor.

Değerli okuyucularım, bu yazımı pek çok yerde vurguladığım hususlarla noktalamak istiyorum. Türkiye ekonomisine ve bu ekonomide birikimlerinizin en güvenli limanı olan emlaka yatırım yapmaya devam edin. Alternatif tüm yatırım araçlarının kat be kat ilerisinde seyreden, pek çok bölgede yıl içinde %70’i aşan pirim oranı ile ülke ekonomisine yön veren bir sektör, özellikle yeni gelişen bölgelerdeki ilk tercihiniz olmalıdır.

Hakan Erilkun

Hakan Erilkun

Gayrimenkul sektörünün öne çıkan isimlerinden Hakan Erilkun sizler için yazıyor.
Hakan Erilkun
BENZER YAZILAR