Bölge Raporu: Karaburun’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Bölge Raporu: Karaburun'da Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Turistik olmasının yanı sıra hala bozulmayan doğasıyla bilinen, İzmir’in 30 ilçesinin en küçüğü Karaburun’da güncel gayrimenkul değerleri stabil bir artış gösteriyor. Karaburun’un merkezinde butik otellerin ve pansiyonların çokluğu dikkat çekerken, köylerde bu durumun yerini daha sakin ve tenha bir ortama bıraktığı görülüyor. Yeni yol çalışmalarıyla artan ulaşım kolaylığı Karaburun’a olan ilgi ve Karaburun’un turistik tercih edilebilirliği her geçen gün daha da artıyor.

Karaburun’da güncel gayrimenkul fiyatları ve amortisman süreleri

1 beldesi 13 köyü olan ilçenin bölge raporuna bakıldığında Karaburun’da konut fiyatlarının son bir yıl içerisinde yaklaşık % 12 arttığı görülüyor. Karaburun’da 1+1 dairelerin fiyatları 100.000 TL’den başlıyor. Bunların bir kısmı köy evleri iken, 130.000 TL’den başlayan fiyatlarla 1+1 villalar da bulunabiliyor. Daha merkezi 1+1 yazlık daireler ise 160.000 TL’den başlıyor.

Karaburun genelinde satılık gayrimenkullerin çoğunluğunu dubleks yazlık evler oluşturuyor. Yazlıkların geneline bakıldığında ise çoğunluğu Mordoğan’da olan 2+1 yazlıkların fiyatlarının 190.000 TL’den başladığı görülüyor. 3+1 yazlıkların fiyatı ise 225.000 TL’den başlıyor. Tamamen bitmiş, yapılı 4+1 yazlıklarda taban fiyat 260.000 TL iken, denize sıfır lüks yazlıklarda tavan fiyat 850.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Karaburun’da güncel gayrimenkul fiyatları, özellikle de yazlık konutları kiraları dikkate alındığında ortalama 225.000 TL’ye yazlık bir konuta sahip olunabiliyor.

Karaburun’da arsa fiyatları

Karaburun’da kiralanan konutlar çoğunlukla sezonluk ya da günlük kiraya veriliyor. 1+1 yeni yapılmış bir villa ise günlük 150 TL’ye kiralanıyor. Sezonluk kiralama da hesaba katıldığında İzmir genelinde 18 yıl olan amortisman süresi Karaburun’da 15 yıla kadar düşebiliyor.

Satılık arsa ilanlarında yüksek oranda konut imarlı arsanın satışta olduğu dikkat çekiyor. Konut imarlı arsaları ise tarlalar takip ediyor. 250 metrekarelik konut imarlı arsalar 65.000 TL’den başlarken, 720 metrekarelik tarlalar 40.000 TL’den başlıyor. Bu fiyatlar ise arsanın konumuna, proje ruhsatına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Karaburun’da güncel kiralar

Karaburun’da kiraya verilen konutlar incelendiğinde en çok 2+1 ve 3+1 konutların kiraya verildiği  göze çarpıyor. Kiraya verilen konutlarda göze çarpan başka bir nokta ise bunların çoğunlukla günlük ya da sezonluk kiraya veriliyor olması. 2+1 dairelerin kiralarında günlük taban fiyatın 150 TL olduğu, sezonluk taban fiyatın ise 12.000 TL olduğu görülüyor. 3+1 dairelerin kiralarının ise günlük 200 TL’den başladığı, sezonluk kiraların ise 15.000 TL’den başladığı görülüyor. Tüm kiralık yazlık konut ilanları dikkate alındığında ise yazlıklar günlük 150 TL taban fiyattan kiracı bulabilirken, günlük tavan fiyat 300 TL’ye kadar çıkabiliyor. Sezonluk kiralar ise 4.000 TL’den başlarken süper lüks eşyalı yazlıklarda 40.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Tüm veriler milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve verilmiştir.

Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR