Kanal İstanbul’un Temeli Ne Zaman Atılacak?

Kanal İstanbul'un Temeli Ne Zaman Atılacak?

Türkiye’nin belki de en çok konuşulan projesi olan ve kamuoyunda Çılgın Proje olarak lanse edilen Kanal İstanbul için çalışmalar sürüyor. Milliyetemlak.com verilerine göre “2018 yılı başında temelin atılması planlanan projenin, gayrimenkul sektörüne de büyük bir hareketlilik kazandırması bekleniyor.

Uzun bir süre hazırlıkları süren, Marmara’yı ve Karadeniz’i birbirine bağlayacak olan Kanal İstanbul Projesi ile ilgili detaylar netleşiyor. Genişliği 400 metre, uzunluğu 43 km olarak tasarlanan ve 25 metre derinlikte kazılacak proje için 6 köprü yapılıyor. İmar yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilen Kanal İstanbul, Arnavutköy ve Büyükçekmece ilçeleri arasında inşa ediliyor.

Şehir Merkezi Kuruluyor

Tüm bu çalışmaların yanı sıra Kanal İstanbul’un çevresinde yeni bir şehir kuruluyor. Milliyetemlak.com verilerine göre 500 bin civarında bir nüfusu barındırması planlanan ve Kanal’ın iki yanında konumlanacak olan kent projesiyle binalarda Anadolu Selçuklu dönemine ait mimari izler yer alacak. Etrafında ticaret merkezleri de kurulacak olan şehir planında konferans salonları, parklar, turizm merkezleri de bulunuyor. Metropollerde gördüğümüz binaların bulunmayacağı projede günümüz teknolojisi ışığında geçmişin mimari motifleri yeniden hayat buluyor.

Gayrimenkul Fiyatları Etkilenecek

Bu dev projeyle birlikte civardaki gayrimenkul fiyatlarında da artış gözleniyor. Projenin bir ucunda bulunan Arnavutköy’de kiralık daire fiyatları, konutun merkezi yerlere uzaklığına, metrekaresine, oda sayısına göre değişiyor. İlçede Milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara göre 4+1 daireler 5.000 TL’ye, 3+1 daireler ise 1.750 TL’ye kiraya veriliyor. 2+1 dairelerin 1.000 TL’ye kiralanabileceği semtte metrekareye göre rakamlar değişebiliyor. İlçede 3+1 satılık daire fiyatları ise 155.000 TL ile 419.000 TL arasında değişiyor. Giriş katta bulunan müstakil 2+1 daireler 125.000 TL’den satışa sunulurken, yüksek giriş 1+1 daireler 150.000 TL’ye alıcı buluyor.

Büyükçekmece’de Daire Fiyatları

Kanal projesinin diğer tarafındaki Büyükçekmece’de yine Milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara göre denize yakın 4+1 daireler 4.000 TL’ye kiraya verilirken, kalabalık bir ailenin oturabileceği 3+1 dairelerin kiraları ise 1.000 TL’dan başlıyor. Eşyalı 2+1 daireleri ise 800 TL’ye kiralamak mümkün.

Büyükçekmece’de satılık daire fiyatları da Kanal İstanbul Projesi’ne hazırlanıyor. Site içinde bulunan lüks 4+1 daireler 1.800.000 TL’den satılırken, 3+1 dairelerin fiyatları ise 176.000 TL’den başlıyor. Eğer başınızı sokacağınız 1+1 daire almayı düşünüyorsanız en az 90.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bölgede gayrimenkul fiyatlarındaki artışın inşaatlar tamamlandığında gözle görülür rakamlara ulaşması beklenirken emlak piyasası ise projenin tamamlanması için şimdiden gün sayıyor.

Etiketler: , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR