KAKS Artışı Nedir?

kask nedir

KAKS artışı (kat alanı kat sayısı) diğer adıyla emsal artışı bir arsanın üzerine yapılacak olan inşaat alanının arttırılması anlamına geliyor. İçeriğimizi okuyarak KAKS artışı nedir ve nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Bir arsa üzerine inşa edilecek olan yapının katlar alanı toplamının imar parseli alanına olan oranından elde edilen sayıya KAKS (kat alanı kat sayısı) deniliyor.

KAKS hesabı yapının inşa edileceği alandaki imkanlar göz önünde bulundurularak yapılıyor. İmar alanındaki altyapı şartları, yol durumu, nüfus yoğunluğu ve stratejik önemi gibi etkenler KAKS hesaplamalarında göz önünde bulunduruyor. KAKS oranları doğru ve planlı bir yapılaşma için büyük önem taşıyor.

KAKS Nasıl Hesaplanır? KAKS Artışı Nedir ve Nasıl Yapılır?

KAKS artışı, imar alanı için belirlenen KAKS oranının artışı anlamına geliyor. Bu artış kentsel dönüşüm süreçleri başta olmak üzere yeniden yapılaşmalar için büyük önem arz ediyor.
Yapı inşa edilecek arsanın imar durumunun değerlendirilmesinde KAKS artışı ile ilgili detaylardan önce nelerin KAKS oranına dahil edilip edilmediğinin bilinmesi gerekiyor. KAKS hesaplamasında; çatı katı, otopark, asansör ve yangın merdiveni gibi alanlar dahil edilmiyor.
KAKS artışı farklı parsellerin birleştirilmesi ile sağlanabiliyor. Örneğin; KAKS oranının 1.5 olduğu herhangi bir imar bölgesinde 15 bin metrekareye kadar parsel birleştirilmesi yapılarak KAKS oranı 1.7’e yükseltilebiliyor. Kentsel dönüşüm yetkisinin devredildiği kurumlara emsal artışı bakımından üst sınır getirilmesi söz konusu olabiliyor.

Emsal artışının daha fazla olmasında birleştirilen parsellerin büyüklüğü büyük önem taşıyor. Parsellerin birleşmesi belirlenen kriterlere göre yeşil alan, yol ve otopark gibi alanlara yer ayrılması zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor. Yol genişletme ve park için alan ayrılması gibi durumlarda ek olarak inşaat alanı hakkı verilebiliyor.

KAKS Artışının Faydaları

Birden fazla parselin birleştirilmesi ile elde edilen KAKS artışı hakkı, daha ferah ve geniş bir yapılaşmayı beraberinde getiriyor. Daha çok kentsel dönüşüm projelerinde elde edilen bu hak ile daha planlı ve organize bir yapılaşma sağlanabiliyor. KAKS artışı ile inşaat metrekaresinde toplam alan bakımından yüzde 50 civarında artırılabiliyor.

KAKS Artışının Sakıncaları

KAKS artışı ile yapılaşmanın daha yoğun yapılabilmesinin sağlanması mümkün olmasına karşın plansız olarak yapılan artışlar ulaşım problemi, sosyal tesis eksikliği ve yeşil alan yetersizliği gibi problemleri beraberinde getiriyor. KAKS artışının imar planlarında iki ve hatta üç katına çıkması şehircilik açısında olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Sağlanabilecek KAKS artışı ile birlikte altyapı çözümlerinin detaylı olarak irdelenmesi büyük önem taşıyor.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR