Yağmur Ormanları İle Gizlenen Cennet: Kaieteur Şelalesi

Yağmur Ormanları İle Gizlenen Cennet: Kaieteur Şelalesi

Guyana’nın en önemli turistik yerlerinden biri olan Kaieteur Şelalesi, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin adeta akınına uğruyor. El değmemiş doğası ile mükemmel bir doğa manzarası sunan şelale, yüksek hacmi ile nam salıyor.

Her yıl ziyaretçi akınına uğruyor

Orta Guyana’da yer alan Potaro Nehri’ndeki Kaieteur tam 226 metrelik uzunluğu ile fark yaratıyor. Amazon nehrinin kollarından biri şelaleden besleniyor. Pakaraima dağlarından doğan suyun ve Essequibo nehrine akmadan önce Patora nehri ile buluşması ile oluşan şelale, nehir üstündeki iki büyük şelaleden biri olarak tarif edilebiliyor. Saniyede ortalama 663 merteküp hızla akan şelale, dünya rekorlarını zorluyor. 23.400 galon su bir saniyede şelaleden aşağı doğru yol alıyor. Yoğun ve hızla akan suyun sesi doğa aşıklarını kendine hayran bırakıyor. Bu hacimde ve hızda su akışı sizi dünyada ender görülen bir olaya şahit ediyor.

Popüler olma yolunda hızla ilerliyor

Kaieteur Şelalesi ile ilgili görsel sonucu

Kaieteur Şelale’si kendisinden çok daha küçük ancak çok daha fazla popüler birçok şelalenin yanında pek bilinmese de hızla popülerleşiyor. Çok daha ünlü olan Niagara’dan beş kat büyük olan doğa harikası, Zambiya ve Zimbabwe sınırında bulunan Victoria Şelaleleri’nden yaklaşık iki kat daha yüksek olması ile tanınıyor. Yemyeşil doğası, bitki ve hayvan çeşitliliği ile dikkat çeken şelale çevresi, her yıl binlerce turistin uğrak yeri oluyor. Yalnızca hava yolu ile ulaşılabilen alana gitmek için özel turlar satın alınıyor. Kamp yapılan turlar da bulunabilirken özel pırpır uçaklarla bir saat kadar kısa bir sürede alana varılabiliyor. Verilen süre içinde alan gezilebilirken şelalenin akış alanında yürümek pek de mümkün olmuyor. Hızla akan suya karşı direnmek turistleri epey zorluyor.

Yağmur ormanları ile gizlenen cennet

Ormanın içinde yapılan kısa bir yürüyüşle şelale alanına ulaşılıyor. Yeşilin içinden masmavi bir göz gibi merhaba diyen şelale için birkaç saat ayırmak yeterli görülüyor. Yağmur ormanları arasına gizlenen bir vaha gibi görülen Kaieteur Şelalesi, Guyana’nın yağmur ormanlarının merkezinde bulunuyor. Kaieteur Milli Parkı içinde yer alan şelale, turistik özelliği ile cazibe merkezi haline geliyor. En kıymetli altın ve elmas madenlerinin çevrelediği milli park içinden tek bir taş dahi almak yasaklanıyor. Turistler değerli taşların serili olduğu kara alanının üzerinde yol alırken, doğanın yeşil hazinelerine de tanıklık ediyor. Adeta altın renginde akan su kendine hayran bırakırken burada çekilen fotoğraflar dünyada eşi benzeri olmayan bir manzara vadediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR