Kafka Sevenler Bayılacak: Kafka Castle

Kafka Sevenler Bayılacak: Kafka Castle

Kafka okumayı sever misiniz? Onun romanlarındaki o kasvetli ama kendine özgü havasını? “Sadece Dönüşüm hikayesini ve Gregor Samsa’yı bilmek yetmez, daha derine inmek lazım” diyenlerden misiniz? O zaman bu ilginç binaya mutlaka göz atmalısınız!

Bir mimarlık harikası: Kafka Castle

Yolu Barselona’ya düşen herkes ama özellikle Kafka romanlarını sevenler, tasarımı merak uyandıran bu binayı görmeden İspanya’dan ayrılmıyor. Apartman kompleksi olarak inşa edilen bu ilginç yapı, Kafka’nın “Şato” romanından esinlenerek tasarlanmış. Yani Kafka sadece kalemiyle edebiyatseverlere ilham vermekle kalmıyor, tasarım binalardan hoşlanan kişileri ve tabii ki o binaları tasarlayanları da etkiliyor!

Sıra dışı tasarımıyla içinde gezmek ve fotoğraf çekmek için merak uyandıran, baş döndürücü geometrik formlara sahip olan bu özel yapı; Mimar Ricardo Bofill ve onun mimarlık firması Taller de Arquitectura iş birliği ile tasarlanmış. Aslında bina Bofill ve firma için bir dönüm noktası olarak yer edinmiş.

1970’li yıllara kadar zaten yenilikçi, renkli, aynı zamanda tuhaf olarak adlandırılan bina tasarımları ile ün salan Bofill ve mimarlık şirketi; şimdi Kafka Castle ile uluslararası alanda ün kazanmış durumda. Franz Kafka anısına tasarlanan ve 1968 yılında tamamlanan Kafka Castle, diğer adıyla Şato; İspanyol apartmanlarının geleneksel tasarım tekniklerinden ve estetiğinden çok farklı bir tasarıma sahip.

Peki Kafka Castle İspanya’da neden bu kadar çok ilgi görüyor?

Kafka Castle, 90 daireden oluşan bir apartman kompleksi olarak tasarlanmış. İçinde yüzme havuzu, sauna, bar ve restoranları da bulunuyor.

Binanın genel görünümü, İspanyol apartman tasarımlarının tipik özelliklerini gösterirken, aslında içeride her bir dairenin bütünü oluşturan benzersiz bir yapısı bulunuyor. Bina birbiriyle bağlantılı prefabrik küp şeklinde dairelerin üst üste bir araya getirilmesiyle oluşmuş. Bu iç içe geçirme fikri, binayı hem fonksiyonel hem de görünüm açısından ilgi çekici hale getiriyor.

Bu ilginç bina nasıl oluşturuldu?

Dışarıdan bakıldığında göz alıcı şekilde karmaşık gözüken bu yapılar, aslında basit, iki denklemli bir matematik hesabıyla oluşturulmuş durumda. Bir denklem binanın yükselmesini sağlayan blok dairelerin sayısını belirlerken, diğer denklem ise dairelerin iç içe geçerek oluşturduğu spiralin ideal yüksekliğini hesaplıyor.

Şato, okuyanları tarafından “Zihinsel mekan ile fiziksel mekanın iç içe geçtiği bir tuzağın nasıl çalıştığını gösteren bir roman” olarak tanımlanıyor aslında. Belki Bofill ve ekibi de tasarladıkları bu bina ile bizlere bu izlenimi vermeyi amaçlıyordur, değil mi? İspanya’ya gittiğinizde siz de ilham almak, Kafka’yı anmak ve bu ilginç binanın bol bol fotoğraflarını çekmek için Kafka Castle’a uğrayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR