İstanbul’un banliyösü de dertleri de büyüyor

İstanbul'un banliyösü de dertleri de büyüyor

İstanbul’un ilk banliyösü olan Halkalı ve İkitelli, modern anlamda bir şehir banliyösü olma yolunda hızla ilerliyor. İstanbullulara kentin dışında ama nitelikli yaşam alanı alanı ve konut sunmak amacıyla planlanan toplu konut alanlarının gördüğü ilgi, bölgedeki konut profilini nitelikli konuttan lüks konuta doğru çekerken, hızlı gelişime ve artan nüfusa ayak uyduramayan altyapı ise sinyal veriyor. Bölge sakinleri trafik başta olmak üzere, alışveriş, eğitim, güvenlik gibi konularda sıkıntılar yaşıyor. Acil tedbir alınmaması durumunda her geçen gün artan nüfusla birlikte soruların daha da büyüyeceğine dikkat çeken emlak uzmanları, yine de bölgenin gördüğü talepten ve prim oranından oldukça memnun.

Soyak Olympiakent’le birlikte çehresi değişmeye başlayan Halkalı, artık sadece orta gelir grubunun değil üst gelir grubundan ailelerin de tercih ettiği bir bölge olarak gösteriliyor. Halkalı’da yeni inşa edilen sitelerde daire fiyatları 500 bin YTL’ye ulaşırken ikinci el villa fiyatları ise 1 milyon YTL’nin üzerine çıkıyor. İstanbul’u stüdyo daire kavramı ile tanıştıran ilk yerleşim yerlerinden biri olan Halkalı’daki konutların yüzde 10’unda yalnız yaşayanlar ikamet ediyor. Halkalı’da yaşamak isteyen orta gelir grubu aileler ise Halkalı Toplu Konutları’nın 1, 2, ve 3’üncü etaplarında bütçelerine uygun birer ev bulabiliyor.

İkitelli’nin düzenli toplu konut alanı olan Başakşehir de orta gelirli aileler için iyi bir seçenek olarak gösteriliyor. Başakşehir’de ikinci el daire fiyatları 70 bin YTL’den başlıyor.

Altyapı yetersiz

Bölgenin ikinci yüzünde ise sorunlar daha da ağır bir tablo oluşturuyor. Halkalı ve İkitelli’nin düzensiz yapılaşan mahallelerinde, çoğu arsa tapusu ile satılan niteliksiz konutlar kentsel dönüşüm projeleri ile rehabilite edilmeyi bekliyor.

‘Yeni projelerle bölgenin değeri artıyor’

Halkalı ve İkitelli, yeni projelere açık, sürekli gelişen bölgeler. Toplu konut alanlarının yoğun olması bu iki bölgeyi, yeni konut projelerinin yatırımcıları için cazip hale getiriyor. Bu süreç, Halkalı’da Soyak Olympiakent’in Planlanması ile başladı ve diğer projelerle devam etti. Halkalı’da planlanan metro projesi de bu konuda oldukça etkili oluyor. Bu yüzden fiyatlar oldukça artı. Halkalı son iki yıl içinde yüzde yüze yakın prim yaptı. İkitelli’de de bu oranlara yakın prim olduğunu görüyoruz.

Son yıllarda talebin oldukça canlı olduğu Halkalı’yı daha çok üst gelir grubundan ailelerin tercih ediyor. Özellikle çevredeki iş merkezlerinde çalışan işyeri sahipleri ve yönetici konumundaki çalışanlar tercihini yeni projelerden yana kullanıyor. Bu konutlara şu an Ataköy ve Bakırköy’de oturan ancak nitelikli ve aktiviteli bir sitede oturmak isteyenler de ilgi gösteriyor. Orta gelir grubundan aileler ise Halkalı Toplu Konutları 1, 2, ve 3’üncü etaptaki ikinci el konutlardan satın alabiliyor. İkitelli, daha çok orta gelir grubunun talep ettiği bir bölge.

Bölgede gözle görülür bir trafik problemi var. Buradaki yol altyapısı, sayıları her geçen gün artan toplu konutların yükünü kaldıracak kapasitede değil. Soyak Olympiakent’i Halkalı merkez ve tren istasyonuna bağlayan yol da bu sorunu giderecek gibi görünmüyor. Bölgeyi TEM otoyoluna bağlayan kavşakların en kısa sürede rehabilite edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte özellikle Halkalı’daki spor, eğitim, sağlık tesisleri ve yeşil alan olanakları İstanbul ortalamasının üstünde bir kapasite ve nitelik taşıyor.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR