İski Su Birim Fiyatı 2017’de Ne Durumda?

iski su birim fiyatı 2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su İşleri Genel Müdürlüğü 2017 fiyat indeksinde belirtilen 1 m3 su, 1 tona; 1 ton su ise 1000 lt suya denk gelmektedir. Faturada bulunan “averaj tüketim m3” kullanılan suyun m3 fiyatını belirtmektedir. Faturalarda toplam bedele kullanım değerlerine göre belirlenen “bakım bedeli” ve “çevre temizlik vergisi” dâhil edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bünyesinde hizmet veren İSKİ’nin 01.01.2017 tarihinden sonra güncellenen su birim fiyatının son durumu aşağıdaki gibidir:

İSKİ su birim fiyatı 2017 verilerine göre ticari faaliyet amacı olmayan konutların 0-10 m3 arası su kullanımının KDV dâhil toplam fiyatı 4,00 TL’dir. 11-20 m3 arası su birim fiyatı 5, 83 m3’tür.  21 m3 ve üzeri kullanımın %8 KDV dâhil olan fiyatı ise 8, 53 TL’dir.  Ticari faaliyet yürüten konutların %8 KDV dâhil fiyatı ise 9, 32 TL’dir. Köy Konut tarifesinin % 8 KDV dâhil su birim fiyatı 0, 97 TL’dir. Köy işyeri tarifesinin KDV dâhil bedeli ise 2, 33 TL’dir. 
 

İSKİ su birim fiyatı 2017 neye göre hesaplanır?

su faturası nasıl hesaplanır

01.01.2017 tarihinden sonra İSKİ konut faturalarını kademeli tarifeyi referans alarak hesaplamaktadır. 1. kademe 0,33m3 averaj 2. kademe 0,33-0,67m3 averaj 3. kademe 0.67m3 üstü averaj üzerinden hesaplanmaktadır. Ticari birimlerde 2017 su faturaları tek kademeden hesaplanmaktadır. İstanbul’da tek kademe su birim fiyatından faydalanan en güncel plaza, ofis piyasası hakkında detaylı bilgiye www.milliyetemlak.com adresinden ulaşılabilmektedir.

Ofislerin kurumsal İSKİ üyelik başvuruları güvenlik gerekçesiyle direkt olarak İSKİ Şube Müdürlüklerine yapılmalıdır. Başvuru sahibi ikamet adresine en yakın İSKİ Şube Müdürlüklerine aşağıdaki evraklarla birlikte müracaatta bulunulmalıdır. Üye olduktan sonra her ay PTT şubelerine gecikmiş faturalar dâhil fatura bedelleri ödenebilmektedir.

Ofisler için imza sirküleri, yetkili kişinin şahsen yazılan dilekçe, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, şirket yetkilisinin güncel iletişim bilgileriyle birlikte ibraz edilmelidir. Siteler için, site karar defteri aslı ve fotokopisi; site yöneticisinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Konut sakini kullanım türü değişikliği yaptığında da herhangi bir mağduriyet yaşamaması için İSKİ’ye müracaat etmelidir. 

Suyun birim fiyatı 2017’de her ay güncellendi

iski su birim fiyatı 2017

Gerçek kişilerin de tüzel kişilerin de kullandığı iski su birim fiyatı 2017 yılında da artmaya devam etmiştir. İstanbul iski su birim fiyatı 2017 yılı haziran ayı itibarıyla 4, 45 TL’ye yükselmiştir. Ocak ayında 4,20 TL olan konut su birim fiyatında Haziran ayında 4,45’e kadar artış gözlemlenmiştir. Beyan edilen konut m3 bazında su birim fiyatlarına bakım bedeli, atık su bedeli, KDV, ÇTV gibi ek bedeller de dâhil edilerek, konut faturasına yansıtılmaktadır. İski yaptığı açıklamada su birim fiyatındaki istikrarlı artışı söz konusu ek bedellere dayandırmaktadır.
 


Etiketler: , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR