İskan Sözleşmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İskan Sözleşmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Belediyelerin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından düzenlenen iskan belgesi, binaların ruhsata uygun olarak tamamlandığını gösteren yapı kullanma iznidir. İskan izni bulunmayan binalar hukuken ayıplı sayılır. İskanı olmayan iş yeri binasında ticari faaliyet yapılamaz, iskanı alınmamış konutlar için konut kredisi alınamaz. Arsasını, kat karşılığı müteahhide veya inşaat firmasına verenlerin mağduriyet yaşamamak adına iskan sözleşmesindeki bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

İskan Nedir? İskan İzni Kim Tarafından Alınır?

İskan, inşa edilen binanın öngörülen projeye ve yasalarla belirlenmiş standartlara uygunluğunu gösteren belgedir. İskanı olmayan bir binada kat mülkiyetine geçiş yapılamaz, elektrik, su, doğal gaz abonelikleri başlatılamaz ve iş yeri açma ruhsatı alınamaz. Bu nedenle arsasını veya evini kat karşılığı müteahhitlik firmalarına verenler, sözleşme yaparken mutlaka iskan belgesinin teslimattan önce çıkarılmasını talep etmelidir. 2003 yılında Eser Sözleşmesi İskan Müsaadesinin Alınmamış Olması Durumunda Yüklenicinin Sorumluluğuna dair düzenlenen Yargıtay kararnamesine göre yüklenicinin arsa tapusunu talep edebilmesi için binayı projeye uygun şekilde tamamlaması ve iskan belgesini alması gerekmektedir.

iskan nedir

İskan Sözleşmesi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İskan belgesi alabilmek için binanın yapı denetimleri tamamlanmış olması şarttır. Bina inşaatının belirli aşamalarında belediye yetkilileri inşaat alanında incelemeler yaparak inceleme sonuçlarını ruhsata işler. Bu incelemelerden ilki temel vizesidir. İskan alabilmek için, temel açma işi bittiğinde belediyenin inşaat ve harita mühendisleri inşaat alanında incelemelerde bulunur. Temelin projeye uygun olarak yapılıp yapılmadığı denetlenir. Denetim sonucu ruhsata işlenerek temel vizesi verilir. Yüklenici firma, temelin üstüne kurulan ilk kat için ikinci bir denetim yaptırarak su basman vizesi almalıdır. Vizelerin ruhsata işlenmemesi durumunda iskan belgesinin alınması mümkün değildir.

İnşaat ruhsatının çıkarılmasını izleyen ilk 5 yıl içinde iskan belgesinin alınması gerekir. Eğer bu süre aşılmışsa iskan başvurusunda bulunmadan önce belediyenin ilgili birimine başvurularak ruhsat süresinin uzatılması talep edilir. Bu ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra iskan dilekçesi verilerek başvuruda bulunulabilir.
İskan başvurusunda şu belgelerin ilgili makama ibraz edilmesi gerekir:

 • SSK’dan alınan Borcu Yoktur belgesi
 • Binanın tüm bağımsız bölümleri için Vergi Dairesinden alınan İlişik Kesme Belgesi
 • Kanal Vizesi
 • Telekom Vizesi
 • Hafriyat Vizesi
 • Binanın ön ve arka cephesinin fotoğrafı
 • Emlak ve Çevre Vergisi borcu olmadığına dair belge
 • Yapı denetim kuruluşunun raporu
 • Çevre Raporu ve Isı Yalıtım Vizesi
 • Tapu Tescil Belgesi
 • Sıhhi Tesisat ve Kalorifer Vizesi
 • Doğal gaz tesisatının kontrol edildiğine dair belge

Bunlarla birlikte asansörlü binalarda Asansör Kullanma İzin Belgesi, yangın merdiveni bulunan binalarda İtfaiye Müdürlüğünden alınan Yangın Merdiveni Uygunluk Raporu, yangın söndürme projesi bulunan binalarda İtfaiye Daire Başkanlığından alınan Yangın Tesisat Raporu da iskan sözleşmesi ile birlikte sunulmalıdır.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR