20 Yılda Bir Yeniden Yapılan Tapınak: Ise Grand Shrine

20 Yılda Bir Yeniden Yapılan Tapınak: Ise Grand Shrine

Japonya’nın ünlü tapınaklarından olan Ise Grand Shrine, bölgedeki büyük ve gösterişli binalar arasında yer alan, ilginç ve karmaşık bir tapınak. Japonya’nın en kutsal alanlarından biri olan Ise kentinde pek çok tapınak bulunuyor. Ise Grand Shrine tapınağı ise, boyutu ve dikkat çekici tasarımı ile ilgi topluyor. Her yirmi yılda bir yeniden inşa edilmesiyle ünlü olan tapınak için büyük emek harcanıyor.

Ise Grand Shrine Gelenekleriyle Şaşırtıyor!

Tapınak sekizinci yüzyıldan bu yana her yirmi yılda bir yeniden inşa ediliyor. Lüks görünümü ile dikkat çeken tapınağın sürekli yeniden yapılarak korunacağına ve varlığını sürdüreceğine inanılıyor. Restorasyon yapmak yerine her seferinde baştan başlanarak inşa edilmesinin temel sebebi de bu eski inanışa dayanıyor. 700’lü yılların sonundan itibaren tamamen farklı yerlere yeniden inşa edilen tapınak için bu gelenek uzun yıllardır sürdürülüyor. Her bir yapının orijinal haline benzemesi için büyük emek harcanıyor. Her seferinde sıfırdan bir tapınak inşa etme fikri oldukça ilginç gibi görünse de, bu durum Japonya halkı için son derece olağan ve kabul edilebilir bir ritüel.

En son inşası 2013 yılında tamamlanan Ise Grand Shrine, 62. defa yeniden sergileniyor. Yirmi yıl sonra tekrardan inşa edilmesi planlanan tapınak, 2033 yılında yıkılıp yeniden inşa edilene kadar bulunduğu yerde korunuyor. Sürdürülen bu işlemler Ise kentinde bulunan her tapınak için tekrarlanıyor. Toplamda 124 farklı tapınağın bulunduğu Ise kentindeki en büyük tapınak, Ise Grand Shrine Tapınağı oluyor. Japon hükümeti her yirmi yılda bir bu alanların yeniden inşası için kente servet değerinde bir bağış yapıyor. Toplamda 500 milyon doların üzerinde bağış yapılan kent bu bütçenin tamamını tapınakları yenilemek için kullanıyor.

Tapınak Gelecek Nesillere Mimari Detayların Aktarılmasını Sağlıyor!

Tapınağın her yeni versiyonu oluşturulduktan sonra, bitişiğindeki kara parçası boş bırakılıyor. Boş bırakılan kara parçaları tapınağın 20 yıl sonraki yeni yeri olarak belirleniyor. Bu boş kara parçasına ise “Kodenchi” ismi veriliyor. Toplamda yedi ayak üzerine kurulan kulübe, tüm detaylarıyla bir diğerinin aynısı oluyor. Yeni tapınağın inşası tamamlandığında ise tapınak bir süreliğine aynı anda iki yerde görülüyor.

Bir yapının eskimesi için oldukça kısa sayılabilecek bir süre olan yirmi yıl, yapının ömrünü tamamladığı yıl olarak görülüyor. Bu muazzam yer değişimleri için yüzlerce milyon dolar harcanmasının sebebi ise tamamen inançlara dayanıyor. İnanca göre bu değişim, doğanın ölümü ve yenilenmesi ile her şeyin geçici oluşunu temsil ediyor. Bununla birlikte, ünlü Shinmei – Zukuri mimarisinin detayları ve becerilerini yeni nesle aktarmak için ideal bir fırsat oluyor. Bu durum, yirmi yılda bir gelen her yeni neslin bu inşaatta görev aldığı anlamına geliyor.

Çoğu kişi bu ritüeli bir para kaybı olarak nitelendirse de, bu inanç ilginç bir şekilde Japonya’nın teoride en eski, pratikte en yeni binalarının bu alanda bulunmasını sağlıyor. Bölge yıl boyunca ziyaretlere açık tutuluyor. Siz de Japonya’da görülmesi gereken önemli yerlerden biri olan Ise bölgesini ziyaret edebilir, Japon geleneklerinin en ilginç örneklerinden biri olan Ise Grand Shrine tapınağını görebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR