İnşaatla İstanbul’un kalbine yürüyor

İnşaatla İstanbul'un kalbine yürüyor

Murat Türköz, çok değil 5 yıl öncesine kadar geceli gündüzlü tekstile çalışan bir işadamıydı. Ama işlerin yolunda gitmesine rağmen, marka konusunda mahkemelik olunca tadı tuzu kaçar Türköz’ün, bir süre sonra da bu şirketten hisselerini satarak ayrılır. Zaten bu sürede kendi deyişiyle ata işi inşaatçılıkla da uğraşma kararı almıştır. İşe başlar. Kısa bir süre sonra bir şeyi daha fark eder: Bu iş merkezde yapılmalıdır. Real İstanbul, işte bu tespit sonucunda alınan bir karar olur. Şimdi, sırada yine merkezde yeni projelere hazırlanıyor Türköz. Bu arada atalarına yaptığı hatayı telafi ediyor olsa da halen öğlene kadar tekstil işiyle uğraştığını da belirtelim– Siz tekstilciydiniz sonradan inşaatçı oldunuz… Nasıl başladı.


Her Oflu potansiyel inşaatçıdır aslında. Ben uzun yıllar tekstil ile uğraştım. Ama babam inşaatçıydı.


Mahmutpaşa’da Buse Etek diye bir eteklik imal eden yerde çalışıyordum. İstanbul’a geldiğimin sekizinci ayında kendi işimi kurdum. Çok kısa sürede işe adapte oldum. Mavi Show diye bir gömlek markası geliştirdim. Kendimi, spor giyimde geliştirdim. Mavi Show Jeans markasıyla devam ettik. Kısa sürede atak yaptık. Mavi Jeans ile mahkemelik olduk. Maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açtılar. Dava aleyhimize sonuçlandı. Mahkemeden çıkan karar “Mavi’nin iptaline, Show’un devamına, maddi ve manevi tazminatın reddine” şeklinde devam ediyordu. Mavi Jeans, marka tescilini bizden 4 ay önce yaptırdığı için haklı bulunmuştu. Mahkemeden çıkan karar kolumu ve dekanadımı kırdı. Bu arada marka ismimizi değiştirdik. Mavi Show Jeans’in baş harflerinden hareketle MSJ markasını geliştirdik. Bu arada işleri Mahmutpaşa’dan Merter’e taşımaya karar verdik.  2005’e kadar böyle devam ettim. 2005 yılında hisselerimi satarak şirketten ayrıldım.-Tekstil işine nokta mı koydunuz?


Hayır nokta koymadım. O şirketten çekildim. Ağbim Mehmet Türköz ie birlikte tekstile devam ediyoruz. Belçika ve Fransa’da 28 mağazamız var.  Tekstilde belli bir büyüklüğümüz var. Bilgi birikimimiz var. Bırakmayı da düşünmüyoruz.TEKSTİLE YÜKLENEREK ATALARA HAKSIZLIK YAPMIŞTIM


– İnşaata nasıl başladınız?


Aslında gözümü inşaatlarda açtım demem daha doğru olur. Bir ara tekstile yüklenerek atalarımın mesleğine haksızlık yaptım. Her Karadenizli’nin ruhunda kalbinde ve aklında inşaat vardır. Ben tekstile bulaşarak rutinin dışına çıkmıştım. Geri döndüm. Babam İstanbul’da Bakırköy, Topkapı ve Küçükçemece’de inşaatlar yapardı.


İlk ciddi işimi 2005 yılında yaptım. Florya ve Büyükçekmece’de butik birer site inşa ettim. Biri 10, diğeri ise 1.012 villalıktı. Baktım bu işi ciddi yapacaksanız şehir merkezinde olmanız gerekiyor. Ben de işi ona göre planladım. 2008’de Olive ve İttifak ile anlaşarak Real İstanbul projesini hayata geçirmeye başladık.– İnşaatı tekstil ile karşılaştırırsanız…


İnşaat yorucu, zevkli ve heyecanlı… Tekstili anlatmaya bile gerek yok.– Real İstanbul, eşit hisseli mi?


Yok, değil. Yüzde 40’ı bizde, yüzde 25’i Olive’de, yüzde 35’i de İttifak’ta. HAVASI FARKLI OLUNCA REAL OLDU


– Real İstanbul’daki ana planınız nedir?


Burası Demirciler Kooperatifi’nin arsası. Toplam 42 bin metrekare alanlı. 410 konut yapıyoruz. Kooperatif ile yüzde 45 oranında kat karşılığı anlaşma yaptık. Projenin 52 bin metrekare satılabilir alanı var. Satış bedeli 150 milyon TL civarında. 2008’de başladık. 2010 sonunda tüm evleri teslim edeceğiz. Yüzde 65’i satıldı.– Neden Real İstanbul?


Projenin bulunduğu alan Osmanlı’nın mesire yerlerindenmiş. Bu adada hava çok farklı. Sürekli esinti var. Sürekli hava akımı sözkonusu. Az aşağıda da tarihi bir çeşme var. Tam piknik yapılacak bir yer. Burada o rüzgar hissediliyor. Gerçek İstanbul’u yaşıyorsunuz. Bunun üzerine projeye isim ararken Real İstanbul’da karar kıldık.– Bu projede bir de alışveriş merkezi vardı… Ne oldu?


Evet. Vardı. Kaldırdık. İşe başlarken düşünüyorduk. Ama sonra baktık ki etrafta zaten büyük alışveriş merkezleri var. Ayrıca konut talebi çok fazla. Biz de hemen dönüş yaptık. AVM yerine konut yapmayı tercih ettik.‘2010’DA ÇOK SES GETİRECEĞİZ’


-2010’da ne var planlarda?


Öncelikle şunu söyleyeyim: Bundan sonra merkezde inşaat yapmaya odaklanıyoruz. Önceliğimiz hep merkezler olacak. Güngören ve çevresinde görüştüğümüz iki yer var. Anlaşmak üzereyiz. Anlaştığımızda çok ses getirecek. Merkezi yerler. Merkezi yerlerde satmak çok kolay. Büyük avantaj. Konut sattığımız müşterilerin yüzde 20-25’i gelişme bölgelerinden buraya gelenler. Gelişme lokasyonlarında proje yaptığınızda ise müşteri bulmakta çok zorlanıyorsunuz.‘SEYRANTEPE İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK’


– Bir ara Seyrantepe’ye talip olmuştunuz?


Evet. Çok da uğraştık. Belçikalı bir ortak ile yapacaktık. Sözleşmeleri ve şartnameleri yabancı dillere bile çevirttik. Çok ciddi hazırlandık. Ama olmadı. Yabancı ortağımız bizden daha istekliydi. O ihalenin eski yöntemlerle yapılma şansı yok gibiydi. Nitekim öyle olduğu için TOKİ yöntem değiştirdi. Bugünkü hale getirdi.Murat Türköz kimdir?


1971’de Trabzon Of’ta doğdu. İlkokul ve ortaokulu burada bitirdikten sonra İstanbul’a gelerek tekstilde yoğunlaştı. Son 5 yıldır da inşaat ile uğraşıyor.ÖĞLENE KADAR TEKSTİLCİ, SONRA İNŞAATÇIYIM


– Çocuklarınız…


İki çocuğum var. Büyük olan kızım Rümeysa, 12 yaşında. 7. sınıfa gidiyor. Küçük olanın adı Enes. O da 3. sınıfta.– Bir gününüz nasıl geçiyor?


Sabahları 08.00’de kalkıyorum. Yaklaşık 1 saat spor yapıyorum. Önce Haramidere’deki imalata gidiyorum. 14.00 gibi buraya geliyorum. Toplantı ve görüşmeleri takip ediyorum. Özetle öğleye kadar tekstilciyim. Öğleden sonra ise inşaatçıyım.Projenin mimarı Mehmet Alper, Real İstanbul’u anlattı:


KENTİN ESKİ YÜZÜNÜN RENEVASYONU


Türköz, Olive ve İttifak Holding ortaklığıyla hayata geçirilen Real İstanbul, Demirciler Kooperatifi’ne ait 42 bin metrekarelik arsada hayata geçiriliyor. Yapılacak konut sayısı 410. Konutların yüzde 65’inin satılmış durumda olduğu Real İstanbul’u mimar Mehmet Alper, şu sözlerle anlatıyor: “Real İstanbul kentin eski yüzünün renavasyonu. 1950’lerde başlayan ilk gecekondulaşmanın yapıldığı yerdeki hatanın düzeltilmesi olarak algılanabilir. Demirciler Sitesi, havaalanından kente bağlanan aks üzerinde pek de hoş görüntü arz etmeyen bir site. Real İstanbul, bu sitenin önünde yükselerek bu görüntünün düzelmesini sağlıyor. Lokasyon olarak çok önemli bir yerde. Kentin her tarafına ulaşım çok kolay. toplu taşıma araçlarına da erişmek son derece basit. 100 metre yürüyerek kentin raylı sistemlerine entegre olabiliyorsunuz. Ayrıca insan yaşamında önem taşıyan her türlü otopark, bahçe, park, sosyal ve spor donatıları sinema gibi kentin merkezinde her türlü aktivite söz konusu. İçinde kullanılan malzemeler İstanbul’u yansıtıyor. Islak hacimlerde çini ve seramik kullanılıyor.”


Tebernüş KireçciEtiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR