İllere Göre Ortalama Kiralık Daire Fiyatları

İllere Göre Ortalama Kiralık Daire Fiyatları

Aylık giderler arasında en ciddi ve önemli masrafı oluşturan ev kiraları, ilden ile büyük farklılıklar gösteriyor. Bazı illerde düşük maaşlarla kiralık ev tutabilmek mümkün iken bazılarında ise oldukça yüksek kazançlar elde etmek gerekiyor. İşte il il ortalama kiralık daire fiyatları…

En Yüksek Maaş ve Kira Ortalaması İstanbul'da

Birçok farklı sektörü ve iş alanını içinde barındıran İstanbul, Türkiye'deki en yüksek maaş ortalamasına sahip olan şehir. Aynı şekilde yoğun göç alımı ve nüfus artışından dolayı da en yüksek ortalama kira fiyatlarına ev sahipliği yapıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülke genelindeki ortalama kira bedeli 647 TL iken, İstanbul'daki ortalama kira bedeli ise 851 TL. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ortalama kira bedeli hesaplanırken İstanbul'un merkez dışındaki oldukça uygun fiyatlı kiralık dairelerinin de hesaba katılıyor olması. Bu da aslında İstanbul'da merkezi ya da merkeze yakın bir noktada kiralık ev tutmak istediğinizde belirtilen ortalamadan çok daha yüksek ücretler ödemeniz gerektiği anlamına geliyor.

İzmir'de Maaş Ortalaması Düşük Kira Ortalaması Yüksek 

Hem ekonomik hem lüks konut projelerinin ardı ardına yapıldığı ve son zamanlarda gayrimenkul patlaması yaşayan İzmir'de, istihdam alanları ve maaş oranları, gayrimenkul yatırımlarıyla aynı hızda ilerlemediği için aradaki bu fark maaş ortalamasının düşük, kira ortalamasının ise yüksek olmasına neden oluyor. İzmir, 702 TL'lik ortalaması ile Türkiye'de, İstanbul''un ardından en yüksek kira değerine sahip olan şehir.

Maaş – Kira Ortalamasında En Dengeli Şehir Ankara

Başkent Ankara'da, maaş ortalaması İstanbul kadar yüksek olmamakla beraber aynı zamanda kira ortalaması da İstanbul'un epey altında kalıyor. 590 TL'lik ortalaması ile İstanbul ve İzmir'le karşılaştırıldığında epey uygun bir kira değerine sahip olan Ankara, maaş-kira bakımından Türkiye'deki en dengeli şehirlerden biri.

Kocaeli Konum Açısından Oldukça Avantajlı

İstanbul'a hem komşu hem de 535 TL'lik kira ortalaması ile ekonomik bir alternatif olan Kocaeli, şehrin sakinleri kadar özellikle İstanbul Anadolu Yakası'nda oturanların da değerlendirebileceği uygun fiyatlı bir kent.

Antalya İlk 5'te

Türkiye'nin nüfus açısından en büyük 5. ili olan Antalya, 519 TL'lik ortalaması ile kira yüksekliği bakımından da yine 5. sırada yer alıyor. İş imkanlarının çoğunlukla turizm sektöründe yoğunlaştığı şehirde, maaş ve kira ortalaması arasında büyük bir fark bulunmuyor.

Türkiye'de hangi maaşla nerede kiralık ev tutulur öğrendiğinize göre www.milliyetemlak.com'a girerek bütçenize uygun olan kiralık daireyi kolayca bulabilirsiniz.


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR