İhlas GYO’ya Yeşil talip

İhlas GYO'ya Yeşil talip

İhlas GYO’nun talibi ise Yeşil Kundura’nın bir şirketi olan Yeşil İnşaat Gayrimenkul.

İhlas Holding, satış kervanına İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nı (İhlas GYO) da katıyor. Bir süre önce TGRT televizyonundaki hisselerini, Murdoch grubuna satan İhlas, bu kez de gayrimenkul alanında faaliyet gösteren İhlas GYO’yu satışa çıkardı. İhlas Holding, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderdiği açıklamada, İhlas GYO şirketindeki yüzde 30 hissesini satışa çıkardığını, Yeşil İnşaat Gayrimenkul şirketinin bu hisselere talip olduğunu, satış görüşmeleri içinse İhlas GYO Genel Müdürü Haluk Sur ile Genel Müdür Yardımcısı Işık Gökkaya’ya yetki verildiğini açıkladı.

İhlas GYO’ya talip olan Yeşil İnşaat Gayrimenkul Yatırım Hizmetleri Ticaret A.Ş., Yeşil Kundura olarak bilinen şirketin bir iştiraki. 1992 yılında kurulan ve sermayesi 50 bin YTL olan Yeşil İnşaat Gayrimenkul’ün yönetim merkezi, Topkapı’daki Yeşil Plaza’da.

İstanbul Ticaret Odası Ticaret Sicili kayıtlarına göre şirketin yönetim kurulu üyeleri Emel Yeşil, Kamil Engin Yeşil, Mustafa Yeşil ve Burak Duruman olarak sıralanıyor.

“Yurt içinde ve dışında kendi adına veya resmi özel kuruluş ve kişilere ait her türlü bayındırlık işleri ile inşaat ve tesisat müteahhitliği yapmak. Şirket mevzuuna giren faaliyetler için gerekli araç gereç, nakil vasıtaları, makine ve tesisler ile bunların yedek aksamını satın almak ithal etmek, gayrimenkuller iktisap etmek. Gayrimenkuller ile ilgili devir ve satış yaptırmak ve ferağ etmek sahip olunan gayrimenkulleri ve tesisleri gerektiğinde satmak veya vermek kiralamak arazi ve arsalar iktisap ederek üzerinde inşaat yapmak ve yaptırmak. Bürolar satış ve teşhir yerleri kurmak, bunları kiralamak ve kiraya vermek. Gayrimenkulleri taksim, tevhid ve tefrik etmek, gayrimenkullerin alımı ve kiralanması için sözleşmelerin tapuya tescil ve 3. şahıslara karşı ipotek ve her türlü kefalet verilmesi ile leh ve aleyhinde diğer hakların tesisi. Şirket amacına ulaşabilmek için iç ve dış piyasalardan kısa orta ve uzun vadeli krediler almak. Borçlarına karşılık sahip olacağı gayrimenkulleri ipotek etmek, kefalet vermek, alacaklarına karşılık ipotek almak, gerektiğinde bunları fek edebilmek. Faaliyet konusuna giren işleri yapan şirketlerle veya gerçek kişilerle ortaklık tesis etmek. Aracılık yapmamak üzere menkul ve gayrimenkul kıymetlere tasarruf etmek ve 13.7.2000 tarihinde tescil edilen tadil mukavelesinde yazılı olan diğer işler.”

Türkiye’de halka açık dokuz gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketinden biri olan İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Aralık 1997?de 2 trilyon TL sermaye ile kuruldu ve Aralık 1999?da halka açıldı. Sermayesi halen 33 milyon 162 bin YTL olan İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda İhlas Holding’in hisse payı yüzde 30,39. Holding’in bu hisselerinin nominal değeri ise 10 milyon 77 bin YTL.

İhlas GYO’yu satın almak için daha önce The Prescott Group ve Al Khalej Devolopment Co. şirketleri girişimde bulunmuş ancak satış işlemi gerçekleşmemişti. İhlas GYO, bu şirketlerle yapılan görüşmelere son verildiğini açıklamıştı.


Etiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR