Hygge Nedir?

Hygge Nedir?

2016 yılında Oxford tarafından yılın kelimesi adayları final listesinde yer alarak daha çok konuşulmaya başlayan Hygge sözcüğü, yalnız ya da arkadaşlarla birlikte en basit anların keyifli bir ritüele dönüştürülmesini ifade ediyor.

Hygge, tek başına bir anın nasıl yaşandığını tanımlamaktan çok daha fazlasını anlatıyor. Hygge kelimesini en doğru şekilde ifade etmek için Danimarkalıların, uzun süren soğuk ve karanlık kış akşamlarından mutlu zamanlar yaratmak amacıyla benimsedikleri bir felsefe ya da yaşam tarzı demek daha doğru olur.

Dünyanın en mutlu ülkesi Danimarka’nın mutluluk kaynağı Hygge

Hygge’nin kelime anlamı, Norveç dilinde “well-being” anlamına gelen “iyi hissetme” yi ifade ediyor ve “Hüge” şeklinde telaffuz ediliyor. 18. Yüzyılda Danimarka’ya yayılarak bir felsefe boyutuna ulaşmış olan Hygge, zamanla Danimarka kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Danimarka’da, kış günlerinde neredeyse 20 saat karanlığın yaşandığı düşünülürse bu felsefe mutluluk arzusu ile ortaya çıkmış diyebiliriz.

Her yıl farklı kurumlarca yapılan anketlerin sonuçlarına göre, en mutlu ülke sıralamasında birinciliği kimseye bırakmayan Danimarka’nın mutluluğu, benimsediği bu yaşam tarzına borçlu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Hygge yaşam tarzı nasıl uygulanır?

Hygge, Danimarkalıların yaşam tarzı olarak görülse de Amerika başta olmaz üzere birçok ülkede uygulanıyor. Özellikle havaya bağlı depresyonun fazlaca hissedildiği mevsimlerde insanların kendilerini daha iyi hissetmek için başvurduğu yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

Hygge yaşam felsefesinde aile, akrabalar ve arkadaşlarla bir arada geçirilen zamanların, basit ama keyifli hale getirilmesini sağlamak için günlük hayatta küçük ritüellere yer veriliyor.

Danimarkalılar tarafından gelenek haline getirilmiş Hygge yaşam tarzı; gelecekten beklenti, şartlı mutluluk gibi kavramlar yerine mevcut koşullar içinde andan keyif almayı hedefliyor. Hygge’nin temel değerleri ise rahatlık, gevşeme, arkadaşlık, uyum, sadelik ve doğayla bütünleşme olarak kabul ediliyor.

Mutluluk felsefesi Hygge’den herkesin uygulayabileceği örnekler

Sosyal medya bağımlığı, AVM alışkanlığı, televizyon tutkusu hepimizi içten içe mutsuz ediyor. Hygge yaşam tarzını hayatınıza taşımak için soğuk ve yağmurlu bir akşamda teknolojik aletleri bir kenara bırakarak mum ve kahve eşliğinde anın tadını çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Bizim için kalabalık yemekler çoğu zaman şatafatlı, yorucu ve stresli anlara dönüşebiliyor. Hygge felsefesi ile bu durumu değiştirmek mümkün. Arkadaşlarla ya da akrabalarla birlikte yemekler hazırlayıp uzun sohbetli sofralar kurarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Hygge atmosferini yaratan şeylerden biri de lezzetli ve emek verilen yemeklerdir. Sevdiğiniz bir yemek ya da tatlıyı, güzel bir müzik eşliğinde hazırlamak, evde keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından biridir.

İyi hissettiren, paylaşılan, sadelikle ruhu arındıran her şey hygge yaşam tarzını oluşturabilir. Şömine, kitaplar, yumuşak bir battaniye, en sevdiğiniz pijamanız, çikolata, arkadaş sohbetleri, birlikte müzik yapıp şarkı söylemek gibi mutluluk verici nesne ve aktiviteler, hygge felsefesini hayata adapte edebilmenin kolay ve cazip yolları içinde sayılabilir. Hygge yaşam tarzı için büyük paralar harcamak gerekmez. Tek yapılması gereken mutluluk için zaman yaratmaktır.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR