Hulusi Kentmen’in Evi

hulusi kentmenin evi

Hulusi Kentmen 1912 yılının Mayısında, Bulgaristan Tırnova kentinde doğar. Ailesi o yıllarda İstanbul Gümüşsuyu’nda bir eve göç eder. Kabataş Mektebi’nde ilkokula başlayan Hulusi Kentmen’in babasının tayinin İzmit’e çıkmasının ardından aile İzmit’e taşınır.

Usta oyuncunun sanat ve mesleksel hayatı İzmit’te geçirdiği bu yıllarda başlar. Kentmen’in oyunculuğa olan bağlılığı hayata beda edene dek sürmüştür.Yeşilçam sinemasında en fazla filmde oynayan oyunculardan biridir. 300’den fazla Türk filminde rol almıştır. Filmlerde hangi isimle rol alırsa alsın hepsinde babadır, belleklere sevimli ihtiyar baba olarak kazınmıştır.

İlkokul yıllarında oyunculuğa merak salmıştır. Yeşilçam melodramların zengin, tatlı-sert, güleç yüzlü, muzip fabrikatör baba ve dede rollerinde karşımıza çıkan Kentmen’in çocukluğu İzmit’te geçmiştir.

Kentmen’in deniz tutkusu

hulusi kentmen kimdir

Hulusi Kentmenin evi İzmit körfezi meskeninde bulunmaktadır. Çocukluğunu ve çocukluğunun unutulmaz anılarını İzmit’teki evinde geçiren Kentmen kendisini İzmitli olarak tanımlar. Hulusi Kentmen’in evi İzmit Veliahmet Mahallesi Saatçi Ali Efendi Konağı’nın karşısında bulunur. Kentmen’in deniz sevdası; tiyatro, keman tutkusu bu evde yeşermiştir.

Kentmen için körfezde yaşıyor olmanın ayırt edici bir yönü de yavuz zırhlısıdır. İlkokuldayken okul bahçesine çıktıklarında körfezden gördüğü deniz, tutkusu olur. İstanbul’a taşınır.  İzmit ilkokulu ve daha sonra Akçakoca ilkoluna devam eden Kentmen yarım kalan öğrenimini İstanbul’da tamamlar.

Deniz Astsubay Okulu’nu bitirir. 34 yıl denizcilik yapar. Tüm bu yıllar içinde tiyatroyu da ihmal etmez. Halk evlerine giderek pek çok oyunda rol alır. 1938 yılında Refika Kentmen ile evlenen Hulusi Kentmen İzmit’teki evinde amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmiş, batı müziğinden vazgeçmemiş, keman çalmaya devam eder.
 

Hulusi Kentmen’in evi onarım bekliyor

hulusi kentmen yeşilçam

Hulusi Kentmen’in İzmit’te evi bugün yıkılmak üzeredir. Ayakta durmakta zorlanmaktadır. Hulusi Kentmenin evi, evin dahil olduğu binayı satın alan Atilla Demirel ve körfez meskeni yerlileri tarafından tarihi bina için, tarih koridoru projesine dahil edilmeye çalışılmaktadır.

Restrasyon çalışmaları tamamlanan tarih koridoru projesine dahil edilen pek çok tarihi yapı satışa çıkarılmıştır. İzmit’te satışa çıkarılan diğer tarihi yapıların ilan detaylarına www.milliyetemlak.com’dan ulaşabilir. Hulusi Kentmenenin evi alıcı bulmuştur. Yıkılmaya yüz tutsa da ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Kentmen, 81 yaşına 20 Aralık 1993 tarihinde böbrek yetmezliği sonucunda aramızdan ayrılsa da İzmit’teki evinde pek çok anısı yaşatılmaya çalışılmaktadır.
 

Torundan İzmit’teki tarihi eve ziyaret

hulusi kentmen çocukları

Hulusi Kentmen’in torunu Melek Kentmen, geçtiğimiz aylarda İzmit’e gelerek dedesinin Veliahmet Mahallesindeki evini ziyaret etmiştir. Bol bol fotoğraf çeken Kentmen vasilerinin nüfus kütüklerinin hala Izmit’tedir. 81 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu belleklere, günümüzde yeni Türk sinemasında bile yıkılamayan“babacan patron” imgesini kazımıştır.

Yeşilçam’ın emektar isminin evi, binanın tarihi mimarisi bozulmadan rekonstrükte edilmeye, ayakta tutulmaya çalışılmaktadır.
 
Görsel kaynak: ozgurkocaeli.com.tr


Etiketler: , , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR