Yüzüklerin Efendisi Hayranlarının Mabedi: Hobbiton

Yüzüklerin Efendisi Hayranlarının Mabedi: Hobbiton

Gişede rekorlar kıran ve tüm dünyada milyonlarca hayran kazanan Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin platosu olan ve filmlerin şöhretiyle birlikte fenomene dönüşen Hobbiton, JRR Tolkien hayranlarının büyük ilgisini topladı. Yeni Zelanda’daki Hobbiton, bugün dahi benzersiz bir ünü elinde tutuyor.

Hobbit evrenini keşif

Yönetmen Peter Jackson, klasik JRR Tolkien kitap serilerinin uyarlamaları için Hobbiton’u yaratmadan önce burası  sevimli bir koyun çiftliği idi. Şirin Hobbit evleri, yel değirmenleri, doğal ve yemyeşil alanlarla donatılmasının öncesinde bile bu koyun çiftliği, Hobbit’lerin kurgusal köyü olan ünlü Shire’a hayat vermek için mükemmel bir tercihti.

Zaten Tolkien’in Orta Dünya’sı en baştan beri gayri resmi olarak Yeni Zelanda’yı anımsatıyordu. Bugün Hobbiton’un yarattığı turist akını sebebiyle Yeni Zelanda’da 20’ye yakın Hobbiton turizmi yapan şirket dahi bulunuyor.

Hobbiton bugün hala aktif bir koyun çiftliği görünümünü koruyor, ziyaretçiler hasılat rekoru kıran filmlerin seti olarak kullanılan alanları belirli koşullarda gezebiliyor. Hobbiton içinde çok sayıda çit yer alıyor ve bazı bölümlerine girilemiyor ancak Hobbiton çitlerinden bir tanesi ziyaretçilerin içeriye rahat girmesi ve Hobbiton’u keşfetmesi için özel olarak açık bırakılıyor.

Hobbit tutkunları Yeşil Ejderha’da buluşuyor

Bu fenomen koyun çiftliğinin meşhur sahnelere fon olan mekanlarını, Hobbiton’u gezdirmekle görevli çok sayıda rehber tanıtıyor. Hobbiton setinde uzun yıllardır varmış gibi görünen, profesyonelce sahte yosunlarla kaplanmış çok sayıda mağara ve oyuklar da göze çarpıyor.

Bilbo Baggins’in yaşadığı Bag End yani Çıkın Çıkmazı bu turun en çok merak edilen noktalarından. Yüzüklerin Efendisi’nde Bag End için çifltiğe gerçek bir ağaç taşınmıştı. İlerleyen zamanlarda yaprakları solan gerçek ağacın yerini yemyeşil yapraklarıyla gerçeğini hiç aratmayan replika bir ağaç aldı ve Hobbit burada çekildi.

Ziyaretçiler bugün, bu replika ağacı yakından görebiliyor. Tur sonunda Hobbit’lerin uğrak yeri olan ve Frodo ve Aragorn’un efsanevi sahnelerini yaşatan Yeşil Ejderha isimli hanı da görme şansına erişen ziyaretçiler, şu an işler durumdaki mekanda birer aperitif eşliğinde soluklanabiliyor.

Hobbiton’un muhteşem konumu prodüktörlerin neden kurgusal Hobbit köyü Shire için onu seçtiğini ortaya koyuyor. Çiftlik, hala modern dünyadan gizlenmiş, özel ve özgün bir alan olarak kırsalın ortasında konumlanıyor.

Hobbiton ziyaretçilerini alan içinde gezerken yönlendiren, yol ve yön tarif eden tabelalar olmadığı için Hobbiton hayranları tüm alanı sorunsuz gezebilmek için GPS desteği almayı tercih ediyor. Alternatif olarak filmin hayranları Matamata kasabasına da uğrayabiliyor ve hayranı oldukları filmlerin sahnelerinin çekildiği açık hava stüdyosunu ziyaret edebiliyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR