Hobbit Köyü Gibi Ama Gerçek: Low-Impact Woodland House

Hobbit Köyü Gibi Ama Gerçek: Low-Impact Woodland House

Hobbit evi olarak bilinen şirin, mütevazı ve küçük bir mimariye sahip olan evleri sevmek için mutlaka bir Yüzüklerin Efendisi hayranı olmak gerekmiyor. Masallardaki evleri aratmayan görünümü ve tüm şirinliğiyle gören herkesi cezbeden Low-Impact Woodland House, belli ki bazı hayranlar için yalnızca hayal olarak kalmıyor. Öyle ki, Simon Dale bu hayali kısa bir sürede hayata geçirmeyi başararak ortaya muhteşem bir yapı çıkarmış!

Hayal etmek onun için yalnızca bir başlangıçtı

Orta Dünya’ya ait masalları kendi çabalarıyla günümüz mimarisine başarılı bir şekilde yansıtan Simon Dale, insanların yalnızca hayal kurmaması gerektiğini; aynı zamanda bu hayalleri gerçekleştirmek için çabalamanın insan ruhunu canlı tuttuğunu belirtiyor. Bu düşünceye sahip birinin Hobbit evi rüyasını tam anlamıyla gerçekleştirmeyi başarmış olması ise elbette şaşırtıcı bir durum değil.

Her ne kadar masallardan fırlamış görüntüsü verse de, içerisinde gerçek bir ailenin yaşadığı Low-Impact Woodland House fikrinin çıkış hikayesi ise aslında çoğu insanın yaşadığı maddi sıkıntılar sonrasında filizleniyor. Yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle ev kredisini ödeyemeyen Simon Dale, aynı zamanda tam bir doğa aşığı olduğu için yaşadığı evden vazgeçip doğada yaşamaya karar veriyor.

Kısa sürede ve oldukça uygun bir maliyete hayalindeki evi yaptı

Şehrin bunalımından uzaklaşmak ve doğada yaşamak isteyen Dale’in, bunu yaparken de aklına her zaman hayalini kurduğu Hobbit Evi geliyor. Bu süreçte ise ailesinden oldukça destek görüyor ve birlikte harekete geçip Simon’ın hayallerindeki evi yapmaya karar veriyorlar. Üstelik bunu oldukça uygun bir maliyete gerçekleştiriyorlar.

Yapımı 4 ay gibi kısa bir sürede biten Low-Impact Woodland House, Simon Dale’e yalnızca 3000 sterline mal oluyor. Bu tutar ise rüya gibi bir evde yaşamak için oldukça düşük bir miktar sayılıyor. Bu evi yapabilmek ve doğa ile iç içe huzurlu bir hayat sürebilmek için ailesiyle birlikte sırf bu yüzden Galler’e giden Dale, ev inşası konusunda herhangi bir deneyimi olmamasına rağmen her şeyi sıfırdan öğreniyor.

Şehirden uzakta huzurlu bir hayat için ailesiyle birlikte el ele çalışıyor

Hayalini gerçekleştirmek uğruna gece gündüz demeden çalışan Simon, bu süreçte evin yapımı bitene kadar ailesiyle birlikte inşaat alanının yakınında bir yerde kamp kurarak çadırda yaşamaya başlıyor. İnsanın içerisinde yaşadığı evi kendisinin inşa etmesi kadar güzel bir şey olmadığını vurgulayan Simon Dale; bol bol okumanın, hayal etmenin ve üretmenin önemini ortaya koymayı başarıyor.

Ona göre insanların hayal etmesi ve hayal ettiklerini hayata geçirmek için çabalaması büyük önem taşıyor. Eğer kendisi Low-Impact Woodland House hayalini gerçekleştirmek için bu yola çıkmasaydı, kendisine sunulan standart kutu evlerden birine hapsolmuş olacağını belirtiyor. Simon’ın ve eşinin aşama aşama inşaat sürecini paylaştığı detaylar ise kendi kurdukları web sitesinde yer alıyor.

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR