Kadın Eli Değmiş: Haydar Aliyev Kültür Merkezi

haydar aliyev kültür merkezi

Modern mimarlığın en kendine has örneklerini üretmek her mimarlık ekibinin peşinden koştuğu bir hayal değil. 1990’lı yıllardan bu yana “imkansız” tasarımlarını uygulama şansı bulan Zaha Hadid’i, mimaride en akıl almaz formların nasıl ayakta kalabildiğini ispatladığı ve en ufuk açıcı mimarlardan biri olduğu için seviyoruz. Bu ön açıklamadan sonra tabii ki onun en önemli işlerinden biri olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nden bahsetmek gerek.

Akışkan Formların Estetiği

zaha hadid haydar aliyev

Zaha Hadid Architects ekibinin tasarladığı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, mimari formun sıra dışı uygulamalarından biri olarak parlıyor.

2016 yılında kaybettiğimiz, Irak ve İngiltere kökenli mimar Zaha Hadid’in son dönem işlerinden biri olan kültür merkezini, malzeme teknolojisi ve mimarlıkta imkansız denilen formları gerçekleştirme yöntemleri nedeniyle mihenk taşı işlerden biri olarak kabul edebiliriz. 111.292 metrekarelik bir araziye yapılan bina, 57.519 metrekarelik bir alanı kaplıyor. 8 katlı kültür merkezi 1000 koltuk kapasiteli oditoryum, kalıcı sergi alanı, müze, herkese açık plaza alanı gibi mekanları içinde barındırıyor.

Kentin Geçmişi ile Kurulan Bağ

haydar aliyev azerbaycan

Kültür merkezi, mimarinin kentle kurduğu ilişki göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Bina, adeta zeminden yükselen katmanlar şeklinde biçimleniyor. Akışkan ve devam eden yüzeyler, farklı katmanlar ve çizgiler tanımlıyor. Kıvrımların zeminden yükselerek mekana dönüşmesi mantıkı ile tasarlanan yapı, kültürel ve çevresel kodların da bir çeşit formal soyutlamasını barındırıyor.

2013 yılında tamamlanan bina, modern bir kültür merkezinin nasıl olması gerektiği sorusunun cevaplarından biri olarak kabul ediliyor. Yapı, mimarlık dünyasında çeşitli tartışmalar yaratmış olsa da böylesi sıra dışı formların uygulanabilir olduğunu göstermesi açısından takdir ediliyor.

Zeminle Bütünleşen Bir Mimari

haydar aliyev kültür merkezi

Kültür merkezi, her cephesi ile bambaşka bir mimari görüntüyü şehre ve ziyaretçilere sunuyor. Mimarlığın heykelsi yönünü en güzel sergileyen örneklerden biri olduğunu bile söyleyebiliriz. Katmanların ve birbirini tamamlayan çizgilerin oluşturduğu estetikle tasarlanan böylesi ilginç binayı şehirle kurduğu ilişki açısından da önemli bir noktada konumlandırabiliriz.

Yapı, Bakü’nün kentsel düzleminde baskın olan Sovyet mimarisinin dışına kavisli, akışkan ve iç içe geçen biçimlerle çıkıyor. Sadece dışarıdan değil, içeriden de hayranlık uyandırıcı mekansal görüntüler sunan bina, özellikle oditoryumu ile dikkat çekiyor.

Yapının derisi diye tabir edilen en dış katmandaki malzeme projenin en önemli uygulamalarından birini oluşturuyor. Homojen ve akışkan bir görüntünün oluşmasındaki en temel unsur olan bu dış katman ve malzeme teknolojisi, projenin temellendiği tüm düşünceleri başarıyla yansıtıyor.

Çağdaş mimarlığın en önemli uygulamalarından biri olan bina kelimelerle ancak bu kadar anlatılabilir. Bakü’ye yapacağınız bir gezide, Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ni ziyaret etmeniz gerekenler listenize eklemeyi unutmayın deriz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR