Evinizden Hastalıkları Uzak Tutacak Temizlik Önerileri

Evinizden Hastalıkları Uzak Tutacak Temizlik Önerileri

İnsanın kendisine ait en temel yaşam mekanı kendi evidir. Evin insan için yarattığı güven duygusu da buna bağlı olarak birçok bileşene sahiptir. Hastalık sebebi olan virüs ve mikropların evde olmaması da bunlardan biridir.  Peki, en korunaklı ve güvenli yer olarak kabul edilen ev içerisinde, sağlıklı bir ortamı nasıl oluşturmak gerekir? Bu konuda yapılması gerekenlerin en başında hijyen geliyor. Evde en çok kirlenen yerlerden biri de kullanılan yüzeyler oluyor. Ev içerisinde hastalığı uzak tutacak yüzey temizliği ise bu konuda yeterince dikkat edilmeyen ancak çok önemli bir ayrıntı denilebilir.

Yüzey temizliği ne demek?

Size hangi hastalık bulaşırsa bulaşsın bunun için mutlaka bir temas gerekiyor. Hava ile bulaşan hastalıklar gibi bir çok virüs de deri teması ile bulaşıyor. Dışarıdayken gün içinde, çalıştığınız yerde, toplu taşımada ya da sokakta birçok yere dokunmak zorunda kalırsınız ve eve geldiğinizde ellerinizi yıkarsınız. Siz kendi temizliğinizi yapmışken, evin içinde dokunduğunuz yüzeylerin yeteri kadar temiz olduğuna emin misiniz?  Evde geçirdiğiniz zamanlarda, sizin ve ailenizin temasta olduğu tüm yüzeylerin hijyeni, bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde büyük önem taşıyor.

Dokunulan yüzeyler evin neresindedir?

Ev içinde yüzey denilince, banyo, mutfak gibi ıslak hacimlerde yer alan büyük yüzeyler akla geliyor. Ancak söz konusu hijyen ise yüzey anlayışınızı daha geniş tutmanız gerekebilir. Yapmanız gereken tek şey, temasta olduğunuz yerleri gözden geçirmek olacaktır. Elektrik prizleri, ışık düğmeleri gibi detayların temizliğini hiç düşündünüz mü? Ya da cam temizliği yaparken pencerenin açma kolunu sildiğiniz gibi uzaktan kumandanın tuşlarının temizliğinin de aynı öneme sahip olduğu aklınıza geldi mi? Uzaktan kumanda demişken, sürekli kullandığınız bilgisayarınızın temizliğini ne sıklıkla yapıyorsunuz? Buzdolabının kapağını açarken tuttuğunuz kolun temizliği, sizin için iç raflarını silmek kadar önemli mi? Liste uzatılabilir. Burada unutulmaması gereken iki nokta var. Birincisi sizi hasta edecek mikropların, barınmak için geniş alanlara ihtiyacı yok ve onlar göremeyeceğiniz kadar küçükler. İkincisi de, dokunduğunuz her yüzey potansiyel bir tehdit anlamına geliyor.

Hastalığı uzak tutacak yüzey temizliği nasıl olur?

Nasıl bir temizlik yapmak gerekiyor? Öncelikle temizliğinizi belli ve sık periyotlarla tekrarlamanız önemlidir. Kullanılacak temizlik malzemelerine gelindiğinde ise çamaşır suyu halen bu konuda en etkili ürün olmaya devam ediyor. Mümkün olduğu kadar doğaya geri bırakılmayacak şekilde çamaşır suyu ile yüzey temizliği, yüksek oranda etkili sonuç veriyor. Örneğin iki çorba kaşığı çamaşır suyu ve  iki çorba kaşığı temiz su ile oluşturacağınız karışımı, bir sprey şişesine doldurarak tüm yüzeylerde kullanabilirsiniz. Sprey ile düzenli yapacağınız yüzey temizliği, evinizi daha korunaklı bir hale getirecektir. Hijyeni bir yaşam biçimi olarak düşünmenizde fayda var.

Etiketler: , , ,

BENZER YAZILAR