Harry Potter Hayranlarına Güzel Haber! O Ev Artık Satılık!

Harry Potter Hayranlarına Güzel Haber! O Ev Artık Satılık!

İngiltere’deki emlak piyasası bu aralar Harry Potter hayranlarını heyecanlandıran bir haberle meşgul durumda: Serinin başkahramanının evi satışa çıktı.

Kitaplarda hayali bir kasaba olan Godric Hollow’da, gerçekte ise İngiltere’nin doğusundaki Suffolk kontluğunda yer alan bina, serinin son kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nın sinema uyarlamasında Harry Potter’ın dünyaya geldiği ev olarak kullanılmıştı. Üstelik Harry, alametifarikası olan alnındaki yıldırım şeklindeki yara izini de burada edinmişti. Yani burası, serinin hayranları için büyük öneme sahip bir bina.

Ne yazık ki binanın sahipleri ,sihirli asalarla ya da büyülü iksirlerle yapılan ödemeleri kabul etmiyor! Harry Potter hayranları için büyük öneme sahip olan bu evi satın almak isteyenler, tam 1.3 milyon doları gözden çıkarmak zorunda kalıyor.

Tipik İngiliz mimarisi

Muhitinde De Vere Malikânesi olarak bilinen ev için bu yüksek fiyatın biçilmesinin tek sebebi, burasının Harry Potter’ın evi olması değil. Bu bina 14’üncü yüzyıldan kalma, tarihi bir malikâne. Hatta İngiltere Kralı 7. Henry’nin 1498’de bölgeye geldiğinde ziyaret ettiği evin bu ev olduğu sanılıyor. Bu da malikâne için istenen fiyatın yüksek olmasını açıklayan diğer önemli etken.

Malikâne, tuğla ve keresteden inşa edilmiş ön cephesiyle ve hanımeli, gül, lavanta ve zambaklarla bezeli şirin bahçesiyle tipik bir İngiliz evi olarak göze çarpıyor. Altı yatak odası ve dört banyosu bulunan malikânenin bahçesinde ise bir ahır ve bahçıvan kulübesinin yanı sıra, mutfağa ait küçük bir iç bahçe de bulunuyor.

İngiltere’nin en ünlü ikinci kapısı

Filmin gösterime girmesinden bu yana geçen 10 yılda, Harry Potter hayranlarının ilgisi hep bu malikânenin üzerinde yoğunlaşıyor. Öyle ki binanın meşhur tahta kapısının, İngiltere’de en çok fotoğrafı çekilen ikinci kapı olduğu söyleniyor. Başbakanlık Konutu olarak kullanılan Downing Caddesi’ndeki 10 numaralı binanın kapısı ise hâlâ İngiltere’de en çok fotoğrafı çekilen kapı olma unvanını elinde bulunduruyor.

Harry Potter serisi, tüm zamanların en çok satan kitap serisi olma özelliğini taşıyor. Serinin kitapları bugüne kadar dünya çapında 500 milyondan fazla satmış durumda ve bu sayı her geçen gün hızla artıyor. Serinin yazarı J.K. Rowling de tarihte yazdığı kitaplar sayesinde dolar milyarderi olmayı başaran ilk romancı unvanını elinde tutuyor. Yani Harry Potter serisi; J.K. Rowling’in hayatını büyülü bir biçimde değiştirmesiyle de biliniyor. Harry Potter’ın doğduğu ev de yeni sahibine büyülü bir hayat vadediyor.

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR