Harry Potter Evrenine Geçiş: Platform 9 3/4

Harry Potter Evrenine Geçiş: Platform 9 3/4

Hikayenin nasıl başladığını pek çok kişi öyle ya da böyle biliyor… Eziyetlerle dolu hayatı pek de sıradan olmayan bir yolla kendisine ulaştırılan büyücüler okulunun mektubu üzerine değişen bir çocuk. Ve bu fantastik hikayenin tüm dünyada başlattığı fırtınayla birlikte her kitabı İngiltere’nin en başarılı ve çok satan romanları arasına giren Harry Potter serisi.

Öyle bir fırtına ki bu, yazarı J.K. Rowling’i dünyanın en zengin yazarları arasıına dahil etmesinden film haklarının Warner Bros tarafından satın alınmasına, dünyanın farklı noktalarında roman atmosferini yansıtan platoların kurulmasından sosyolojik tartışmalara 7’den 70’e herkesi etkisi altına alıyor ve ilk kitabın yayınlanması üzerinden 20 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala kendisinden bahsettirmeyi başarıyor. Serinin gerçek dünyaya aktarılan sayısız detayından biri olan “Platform 9 3/4” yani Peron 9 3/4 de bu durumdan nasibini alıyor.

Hikayenin Başladığı Yer: Peron 9 3/4

Harry Potter neredeyse tamamen kurgusal bir hikaye olsa da kitaplarında geçen mekanlardan bazıları gerçek dünyada da yer alıyor. Bu mekanlardan biri de Londra’daki King’s Cross Tren İstasyonu. Birleşik Krallık’ın en kalabalık tren istasyonlarından biri olan King’s Cross’un artık ulaşım dışında Harry Potter nedeniyle farklı bir kitlesi de bulunuyor. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na geçiş kapısı olan ve hikayede King’s Cross Tren İstasyonu’nda yer alan Peron 9 3/4, serinin tüm dünyada ün kazanmasının ardından gerçeğe dönüştürülüyor ve aynı peron tren istasyonuna da inşa ediliyor.

Peron 9 3/4’ün en önemli farkı, dünyanın değişik noktalarında bulunan Harry Potter platolarının aksine birebir kitapta bahsedilen yerde ve şekilde konumlanıyor olması. Böylece burası sayıları azımsanmayacak düzeyde olan Harry Potter hayranları için eşsiz bir yer haline dönüşüyor. King’s Cross Tren İstasyonu’nu ziyaret edenleri bu gerçekçi plato dışında memnun edecek diğer bir detay ise peronun olduğu noktada bulunan The Harry Potter Shop. Burada maketlerden tekstil ürünlerine, aksesuarlardan peluş oyuncaklara Harry Potter’la ilgili pek çok objeyi lisanslı olarak bulabilmek mümkün.

Peron 9 3/4 Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Peronun olduğu yer ve The Harry Potter Shop isteğe bağlı olarak rehberli turlar eşliğinde gezilebiliyor. Burada Harry Potter hayranlarının düzenlediği buluşma ve etkinlikler de gerçekleştirildiği gibi bu buluşma ve etkinlikler özellikle turistlerin yoğun olduğu zamanlarda daha sık ve uluslararası bir hal alıyor. Son olarak daha önce defalarca denendiği için peronun yer aldığı duvarın oldukça sert bir malzemeden yapıldığını ve geçmenin imkansız olduğunu belitmekte fayda var.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR