Vietnam’ın En İlginç Evi: Hang Nga Villa

Vietnam'ın En İlginç Evi: Hang Nga Villa

Adımınızı attığınız odalardan biri, kartal odası. İçinizden bir ses, diğer odalara hangi canlıların isminin verildiğini öğrenmeniz yönünde sizi teşvik ediyor. Adımlarınız, şekilsiz basamaklara ve ürkütücü koridorlara doğru yönelirken gözünüze çarpan havuzun konsepti, bilinçaltınızı harekete geçirmeye yetiyor. Şu an 1990’larda ortaya çıkan enteresan bir macera oyununun ya da David Lynch’in yönettiği sıra dışı filmlerden birinin içerisinde değilsiniz, Vietnam’dasınız. Hem de Vietnam’ın en ünlü eserlerinden biri olan Hang Nga Villa, namı diğer Çılgın Ev içerisindesiniz.

Kimilerine göre dünyanın en garip 10 yapıtından biri

Hang Nga Villa ile ilgili görsel sonucu

1965 yılında, Moskova Mimarlık Enstitüsü’nden mezun olan mimar Dang Viet Nga tarafından tasarlanıp inşa edilen yapı, Hang Nga Villa, tasarım açısından oldukça farklı bir noktada yer alıyor. İnsanoğlunun doğayı tahrip edip dilediğini, dilediği gibi elde etmesine bir tepki olarak ortaya çıkan yapının özündeki düşünce, doğayla insanı yeniden buluşturmak ve bunu yaparken standart mimari oluşumların mümkün olduğunca uzağında kalmak.

Yapısal bakımdan organik görünümlü materyallerin kullanıldığı Hang Nga Villa, doğallığı biraz farklı sayılabilecek bir şekilde gözler önüne seriyor. Şekilsiz sayılabilecek unsurlar, devasa büyüklükte ağaç benzeri detaylar, destekleyici görsel özellikler, yapının alametifarikası oluyor. İlk bakışta sıra dışılığını korkutucu şekilde yansıtsa da arkasında yatan felsefe özümsendiği ve ortama adapte olunabildiği zaman, sanatsal yönü daha net anlaşılabilen yapı, benzersiz mimari eserlerden biri kabul ediliyor.

Mimarın hayallerini gerçeğe dönüştürme yolu

Hang Nga Villa ile ilgili görsel sonucu

Vietnam’ın dört bir yanında sayısız esere imza atan Dang Viet Nga, Vietnam’ın Da Lat şehrinin dokusundan çok hoşlandığını, nazik insanları ve yaşanılası havasına, eseriyle katkıda bulunmak istediğini belirtiyor. Hayallerini gerçeğe dönüştürmek üzere 1990 yılında harekete geçen Nga, projeyi olgunlaştırarak yoluna devam ediyor. Hedefleri arasında Çılgın Ev projesini 2020 yılına kadar bitirmek olsa da eserin şu anki hali, hem gezmek hem de kalmak için uygunluk gösteriyor. Zira dekoratif noktada mimari bağımsızlığı ve özgürlüğü sonuna kadar kullanan eser, farklı canlıların isimlerinin verildiği odalarda, uzun süreyle yatılı olarak kalmak isteyen misafirleri de ağırlayabiliyor.

Alışıldık mimari eserlerden epeyce farklı bir konumda bulunan Hang Nga Villa, barındırdığı ilginç koridorları, kimilerine ürkütücü gelebilecek tünelleri, organik sayılabilecek ama biçimsizlikte ısrar eden görünümüyle dikkat çekiyor. Gaudi ve Dali’den esintiler taşıyan mimari eser, tuhaflığı, çekici bir biçimde sunmayı da biliyor. Vietnam’ın Da Lat kentinin manzarasının da görülebilmesini sağlayan yapı, seyahat rotası Vietnam olanların duraklarından biri olmayı başarıyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR