İzlanda’nın En Yüksek Binası Baş Döndürüyor!

İzlanda'nın En Yüksek Binası Baş Döndürüyor!

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bulunan Church of Hallgrimur (Hallgrimur Kilisesi) sadece şehrin değil tüm ülkenin en bilinen yapılarından biri olarak öne çıkıyor. Şehrin merkezindeki yüksek bir tepenin üzerine konumlanmış durumdaki yapı, İzlanda’nın en büyük kilisesi olma özelliği taşıyor.

17.yüzyılda yaşamış olan İzlanda’nın tanınmış şair ve rahiplerinden Hallgrimur Petursson’un adını taşıyan kilise, reformcu Hristiyan mezhebi Lüteriyenlere ait bir ibadethane olarak hizmet veriyor.

Orijinal adı Hallgrimskirkja olan kilisenin planının çizimi için, İzlanda devletine bağlı olarak çalışan mimar Guojon Samuelsson 1937’de görevlendiriliyor. Samuelsson, binayı çizerken İzlanda’nın volkanik dağlarının ve buzullarının şekillerini yansıtan bir tasarımda karar kılıyor. 1945’te yapımına başlanan kilisenin tamamlanması tam 38 yıl sürüyor.

İzlanda’nın en yüksek binası

Hallgrimur Kilisesi’nin 74,5 metre uzunluğundaki kulesi, yapıya sadece başkent Reykjavik’in değil tüm İzlanda’nın en yüksek binası unvanını kazandırıyor. Aslında başlangıçta kilisenin kulesinin bu kadar yüksek olması planlanmıyor. Fakat daha sonra, şehirdeki en büyük Katolik kilisesi olan Landakot Kilisesi’nden daha görkemli bir ibadethaneye sahip olma fırsatını kaçırmak istemeyen Lüteriyenler, Hallgrimur’un kulesini 74,5 metre uzunluğunda inşa ediyor.

Dış tasarımı, ülkede bolca bulunan volkanik mermer sütunlardan esinlenerek çizilen kule, başkentin her noktasından rahatlıkla görülebiliyor. Doğal olarak kuleden de şehrin her noktası ve kenti çevreleyen volkanik dağlar görülebiliyor ve bu sayede kilise, Reykjavik’i ziyaret eden turistler için cazip bir nokta haline geliyor.

Orgu hariç her şeyi sade

Yerinde dökme beton kullanılarak inşa edilen ve iç mekanı 1.676 metrekarelik bir alana yayılan kilise, ekspresyonist mimarinin izlerini taşıyor. Lüteriyen mezhebin minimalist geleneklerine uygun şekilde inşa edilen yapının dışı gibi, içi de sade tasarımıyla öne çıkıyor. Kilisenin içinde sade olarak nitelendirilemeyecek tek şeyse, 15 metre genişliğe sahip ve 5 bin 275 borudan oluşan kilise orgu olarak göze çarpıyor. Alman yapımı bu org, tam 25 tonluk ağırlığıyla da akıllarda kalıyor.

Hallgrimur Kilisesi’nin önünde büyük bir heykel bulunuyor. MS 970-1020 yılları arasında yaşamış olan İzlandalı kaşif Leif Eriksson’un heykeli, kiliseden daha eski olmasıyla öne çıkıyor. Amerikalı heykeltıraş Alexander Stirling Calder imzasını taşıyan heykel, 1930 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin İzlanda’ya bir hediyesi olarak getirilip bugünkü yerine yerleştiriliyor.

Sonuç olarak, yaz kış ibadete ve ziyarete açık olan Hallgrimur Kilisesi, görkemi ve sadeliği buluşturan tarzı sayesinde, sadece dini değil, mimari olarak da Avrupa’nın önemli yapılarından biri olma özelliği taşıyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR