Halı mı Kilim mi? Hangisini Kullanmalı?

Halı mı Kilim mi? Hangisini Kullanmalı?

Özellikle kültürel alışkanlıklara bağlı olarak yaşam alanlarımızda bolca kullandığımız halı ve kilimlerin farklı özellikleri, olumlu ve olumsuz yanları var. Peki halı mı kilim mi? Hangisini kullanmalı? Bu zor seçimi yaparken size rehberlik edip yol gösterecek 3 ana kriter üzerinden halı ve kilimlerin avantajları ve dezavantajlarını paylaşıyoruz.

Isı Yalıtımı

halı tercihi

Yaşam alanlarınız için çok önemli bir ayrıntı olan ısı yalıtımı halı ve kilim arasında yapacağınız seçimi belirleyici bir nitelik taşır. Halılara nazaran çok daha ince ve küçük ebatlarda üretilen kilimler ısı yalıtımı yeterli olmayan evler için uygun olmayabilir. Bunun yerine zemini halı ile döşediğinizde ısıyı bu alanda daha fazla tutarak daha sıcak ortamlar yaratabilirsiniz.

Aile Bireyleri

kilim modelleri

Halı ve kilim arasında seçim yaparken, evinizi kimlerle paylaşacağınız da önem teşkil ediyor. Örneğin, evde hayvan besliyorsanız o zaman, kilimlere göre daha kalın olan halıları tercih etmeniz temizlik açısından biraz daha sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Sahip oldukları ince yapıları sayesinde kilimleri daha kolay temizleyebilir, hatta uygun boyutta ve yıkanabilir olanları çamaşır makinesinde bile yıkayabilirsiniz.

Evde çocuk ve/veya hasta ya da yaşlı insan yaşıyorsa hem zemini yumuşatması hem de daha sıcak tutması açısından boyutları daha büyük ve daha kalın olan halıları tercih edebilirsiniz. Öte yandan zemine halı sermenin de bazı sakıncaları olabilir. Bunların başında halıların kolaylıkla toz ve mikroorganizma yuvası haline dönüşebilen yapıları gelir. Söz konusu yapılara bağlı olarak halılar insanlarda ve özellikle de çocuklarda mikrobik ve alerjik rahatsızlıklara yol açabilir. Halıların bir başka dezavantajı da kullanıldıkları alanlarda bulunan nemi emerek ortamda bulunan ve özellikle alerjik bünyelere sahip insanlar için nefes almayı zorlaştırabilir.

Dekorasyon Tipi

halı markaları

Halı veya kilim seçimi, günümüzde ev dekorasyonunun çok önemli bir ayağı haline gelmiş durumda. Hatta öyle ki, bazıları önce ev mobilyalarına karar verip ona uygun bir halı ya da kilim beğenmek yerine önce kilim veya halı modelini belirleyip daha sonra ona uygun mobilya araştırmayı tercih ediyor. Bu tercihin altında yatan sebep ise istenilen renk, desen ve modelde halı ya da kilim bulmanın, mobilya bulmaktan daha zor olması.

Evinizi dekore ederken hangi odada kilim hangi odada halı kullanmayı tercih edeceğinizi, yukarıda sıraladığımız kriterlerden sonra tamamen kişisel zevk ve beğenileriniz belirler. Örneğin, eğer simetri konusunda hassasiyetleriniz varsa, desenleri genellikle halılara kıyasla çok daha simetrik olan kilimleri tercih edebilirsiniz. Bunun haricinde dekorasyonda kullandığınız renk ve mobilya stiline göre uygun halı ya da kilim modelleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et
Latest posts by Milliyet Emlak (see all)