Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Filmi Nerede Çekildi?

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Filmi Nerede Çekildi?

2006 yılında vizyona giren Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarını konu ediniyor. Levent Kazak ve Ezel Akay’ın senaryosunu birlikte üstlendikleri film, Ezel Akay’ın yönetmenliğiyle izleyicilerle buluşuyor. Geleneksel gölge oyununun en meşhur karakterlerinin bilinen en sade hikâyesini beyaz perdeye aktarıyor. Osmanlı’nın ilk dönemlerini ustaca aktaran seti, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filmi nerede çekildi?” sorusunu akıllara getiriyor.

14.yüzyıl Anadolu’suna kısa bir bakış

Bir dönem filmi olan Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü, 14. yüzyıl Bursa’sında geçen olayları anlatıyor. Moğol saldırılarından Anadolu üstünde yer alan tüm beylik ve devletlerin nasibini aldığı bir dönemi konu edinen film, Moğollar’dan kaçan halkın Bursa’ya akın etmeleriyle başlıyor.

Cahil fakat çok zeki bir Türkmen göçebesi olan Karagöz de Moğol vergi memurlarından yılıp Bursa’ya annesiyle beraber göçüyor. Zeki, hazırcevap, zevk ve sefaya düşkün Hacivat ise devletler arasında haber götürüp getiren bir postacı olarak Bursa’da bulunuyor. Düştüğü zor durumlardan ağzının laf yapması ile kurtulan Hacivat, Karagöz’de bulunan doğal mizah yeteneğini fark ediyor. Hacivat şan, şöhret ve biraz da para için Karagöz’ün doğal mizah yeteneğinden yararlanmaya karar veriyor.

Geniş oyuncu kadrosu

Geniş bütçesi ile 14. yüzyıl Bursa’sını en iyi şekilde yansıtan film, usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Beyazıt Öztürk’ün Hacivat’a, Haluk Bilginer’in ise Karagöz’e hayat verdiği Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Şebnem Dönmez, Güven Kıraç, Ayşe Tolga, Ayşen Gruda ve Mine Tugay gibi isimlerin yer aldığı geniş oyuncu kadrosu sayesinde başarılı dönem filmleri arasında yer alıyor.

Orhan Gazi’nin adına yaptırdığı cami inşaatında birlikte çalışmaya başlayan Karagöz ve Hacivat’ın tatlı atışmaları sayesinde kısa zamanda meşhur olmalarıyla devam eden film, öldürülmelerine kadar geçen süreyi mizahi bir dille anlatıyor. Şehrin ileri gelenleri, yöneticileri ve din adamlarının alaycı dillerinden dolayı rahatsız olmalarını, onları ölüme götüren süreçleri ve bir efsane haline gelişlerini beyaz perdeye yansıtıyor.

Yeniden inşa edilen bir kent

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, olayların geçtiği dönemi kusursuz bir şekilde yansıtması nedeniyle başarıyı yakalamış bir film olarak görülüyor. Dönemin kültürü ve inanışından beslenen senaryosu, 14. yüzyılda kullanılan dille bir araya geliyor, tümüyle o dönemi yansıtan seti ile izleyicileri tarihin tozlu sayfalarına davet ediyor.

Olaylar 14. yüzyıl Bursa’sında geçti, fakat Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü nerede çekildi? Film uzun hazırlık çalışmaları sonucunda Bursa’nın Orhaneli ilçesinde çekildi. Osmanlı’nın kuruluş dönemlerindeki Bursa’nın aslına sadık kalınarak Orhaneli ilçesinde yeniden inşa edilmesi sonucunda çekimlere başlandı. Orhaneli’nin muhteşem doğasının eşlik ettiği set, çekimler sonrasında Bursa Belediyesi’ne bırakıldı.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR