Eşi Benzeri Olmayan Bir Mimari: Grundtvig Kilisesi

Eşi Benzeri Olmayan Bir Mimari: Grundtvig Kilisesi

Kopenhag şehir merkezinin hemen dışındaki Bispebjerg bölgesinde yer alan bu anıtsal Gotik tarzdaki Grundtvig Kilisesi, bulunduğu bölgenin en ayırt edici ve dikkat çekici özelliklerinden biridir. Mimari açıdan, ekspresyonist kilise mimarisinin en nadir örneklerinden biri olan Grundtvig  Kilisesi, yeryüzünde var olan herhangi bir kiliseye hiçbir yönden benzememektedir. Kilisenin inşasında kullanılan altı milyondan fazla sarı tuğla, bir kilise organının şeklini uyandıran yükselen bir cepheyle yan yana duran sakin, minimalist bir görünüm oluşturmaktadır.

Filozof Grundtvig’in Anısına

Grundtvig Kilisesi, 1783-1982 yılları arasında yaşayan ve pek çok kişiyi etkileyen Danimarkalı filozof, tarihçi, şair, reform destekçisi olan N.F.S. Grundtvig’in anısına tasarlanıp inşa edilmiştir. Grundtvig’in etkili fikirleri ve hayatı, ünlü mimar  Peder Vilhelm Jensen-Klint’i (1853 – 1930) oldukça etkilemiş ve Jensen-Klint, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında bu yüce mimari eseri hayran olduğu Grundtvig’ın anısına tasarlamıştır.

Resmi açılışı 1927 yılında yapılan Grundtvig’s Kilisesi, 1940 yılında tamamlanmıştır. Kilisenin mimarı olan Jensen Klint ise 1930 yılında, eseri tamamlanmadan hayata gözlerini yummuştur. Jensen Klint’in ölümünden sonra görevi oğlu Kaare Klint devralmış ve babasının tasarımlarına ek olarak, kilise için kayın ağacından klasik Danimarka mobilya tasarımlarına göre sandalyeler tasarlamıştır.

Birbirinden farklı stilleri sentezleyen eşsiz bir tasarım

Kilisenin tasarımı, dikey Gotik mimariyle birlikle geometrik dışavurumculuğu ve klasik Danimarka mimari üslubu gibi birbirinden farklı mimari stillerin olağanüstü bir sentezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Grundtvig’in eserlerinden esinlenerek bu kiliseyi tasarlayan mimar Jensen-Klint, küçük köylerde bulunan basamaklı kiliseleri merkeze alıp, bunlardan çok daha büyük ölçekli bir tasarım oluşturmuştur. Oldukça yüksek ve büyük olan Grundtvig Kilisesi, 79 metre uzunluğunda ve 22 metre yüksekliğindedir. Kilisenin içi ise tıpkı Kopenhag Katedrali gibi, 1440 ziyaretçiyi kaldırabilecek genişliktedir.

İç mekandaki Gotik mimari ölçülerini dengelemek amacıyla, klasik Danimarka ürünü olan altı milyondan fazla sarı tuğla kullanılmış ve böylece geleneksel Danimarka minimalizmi kilisenin tasarımında yaşatılmıştır. Sarı renginin özellikle seçilmesinin sebebi olarak da, ruhsal olarak yükselişin temsil edilmek istenmesi bilinmektedir. Gerçekten de, bakıldığında Grundtvig Kilisesi, güneşe doğru sürekli bir uzanış halindeymiş gibi görünmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR