Görenleri Şaşkına Çeviriyor: Ördek Evi

Görenleri Şaşkına Çeviriyor: Ördek Evi

The Mother Goose House orjinal adıyla bilinen, dilimize ise Ördek Evi olarak çevrilmiş yapı, gerçekten de dünyanın en ilginç evlerinden biridir. İnsanın aklına gelmeyecek, gelse bile nedenini sorgulatacak bir mimariye sahip olan eser, aslında modern sanatın ucu bucağı olmadığının en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Dikkatlerden Kaçması Mümkün Olmayan Bir Yapı

The Mother Goose House ile ilgili görsel sonucu

Amerika’nın ünlü televizyon programları Oprah ve Garden Television kanalının İlginç Evler’ine konu olmuş, The New York Times’da hakkında makale yayınlanmış olan mimari eser, son derece yaratıcı ve farklı düşünen bir sanatçı olan George Stacy’nin hayal gücünün sonucunda ortaya çıkmıştır. 1935’te yapımına başlanan evin ilk aşamasında Stacy, yapının doğal olması adına gerçek bir ördeğin iskeletini örnek almıştır.

Yapımının 5 yıl sürerek 1940’ta son bulduğu bina, Amerika’nın ve Kanada’nın farklı birçok yerinden getirilmiş taşlar ile döşenmiştir. Yapının tavanında yemyeşil ve devasa bir ördeğin oturması dışında, alttaki kısmı da son derece dikkat çekicidir. Binanın esas yaşanılan yerinin 8 adet camını yumurta şeklinde tasarlayarak, sanki yeni yumurtlamış bir ördeğin yuvasında oturduğu izlenimini yaratan sanatçı, ördeğin gözlerini de araba farları ile oluşturmuştur. Gerçekçiliğini yansıtması için oval şekilde tasarlanmış olan binanın alt kısmı da buna göre renklendirilmiş ve kirli sarı rengine boyanmıştır.

Çölde Bir Vaha Olarak Ördek Yapılı Bina

The Mother Goose House ile ilgili görsel sonucu

Amerika’nın Hazard, Kentucky bölgesinde inşa edilmiş olan yapı, çevrede turistleri çekecek ve civarın ilgi çekici olmasını sağlayacak tek tük özelliklerden biridir. Ölümüne kadar uzun yıllar boyunca bu binada yaşayan eserin mimarı Stacy’nin eşi, birkaç yıl önce verdiği bir röportajda mimarın ördek fikri ile bir anda ortaya çıktığını ve aslında bu düşüncenin çok da tartışılmış ve kendine has öyküsü olan bir durum olmadığını belirtmiştir.

Ördeğin sadece kafasının bile 4.57 metre olduğu binanın inşası süresinde maddi sıkıntılar da çeken ailenin en büyük yardımcıları yine kendileri olmuştur. Anne baba ve 3 erkek çocuktan oluşan aile, Stacy’nin aklına koyduğu planı gerçek hayatta uygulamak için uzun yıllar boyunca çalışmışlar. Binanın iç tasarımının çevreden gelen farklı birçok kumtaşı ile oluşturulduğu eserin arka tarafında, tam tavan bitiminde kuyruk şeklinde ufak bir mimari dokunuş da mevcuttur. Şimdilerde apartman şekline dönüştürülmüş olan bina aslında birçok turist tarafından ziyaret edildiği için müzeye dönüştürülmek istense de ev formatının korunarak yanına ufak bir bakkal dükkanının açılmasına karar verilmiştir.

The Mother Goose House yani ördek şeklindeki ev, değişik mimari tarzlara ilgi duyuyorsanız ve yolunuz Amerika’ya düşerse görmeniz gereken eserlerden biridir.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR