Bu Odanın Sırrı Çözülemiyor: Gizemli 39.Oda

Bu Odanın Sırrı Çözülemiyor: Gizemli 39.Oda

Resmi adıyla Kore İşçi Partisi’nin Merkez Komite Bürosu olarak bilinen 39.Oda’nın, ilk Kuzey Kore lideri Kim-Il Sung tarafından 1970’li yıllarda tesis edildiği söyleniyor. 39. Oda, Kuzey Kore’deki pek çok şey gibi bir gizem perdesi altında saklanıyor. Bu gizli saklı ofis hakkında çok az şey bilinmesine karşın hakkındaki söylentiler son derece rahatsız edici.

Bugüne kadar yapılmış en gerçek sahte dolar

39.room ile ilgili görsel sonucu

Ünlü Amerikan dergisi Vanity Fair’den David Rose’un 39. Oda ile ilgili hazırladığı raporda oldukça dikkat çekici noktalar yer alıyor. David Rose’un gizemli hükümet dairesi hakkındaki Vanity Fair raporunun, 39. Oda’da yapılan yozlaşmış faaliyetler ağını bir miktar aydınlattığını söyleyebiliriz. Araştırması sırasında Rose, komplo ve sahtecilik suçlarından mahkûm edilmiş bir adamla konuştu. Söz konusu mahkûm, kendisine karşı delil olarak kullanılan kusursuza yakın sahte 100 Amerikan Doları banknotlarının (Amerikalıların deyimiyle “supernote”lar) Las Vegas kumarhanelerinde aklanmadan önce denizaşırı ülkelerden geldiğini bildirdi.

Çıplak gözle sahte olduklarını anlamamın imkânsız olduğu banknotların yüksek kalitesi, Amerikalı yetkililerin ağzını açık bırakmıştı. Gerçek Amerikan doları banknotlarının mikro baskı özelliklerine sahip olan sahte yüz dolarları üretmek için oldukça büyük bir organizasyona gereklilik olduğu aşikârdı. Üstüne üstlük bu sahte yüz dolarlık banknotlar, Las Vegas kumarhanelerinin slot makinelerine yerleştirilen sahte para önleme mekanizmalarını bile kandırabiliyordu.

Kapalı kapılar ardında yüzyılın en büyük suç örgütü

2009 yılında yaşanan bu olay ve Rose’un görüşme yaptığı mahkûm Chen Chiang Liu büyük bir operasyonun sadece küçük bir parçasıydı. Aklanan banknotlar, Kuzey Kore’deki 39. Oda dışında, kıtalararası balistik füzelerin ve nükleer silahların finansmanı ile de bağlantılıydı. Güney Koreli yetkililer ile birlikte Avrupa ve Amerika ülkelerine bağlı çeşitli kurumlar, nükleer programları finanse etmek için kullanılan paranın, kaynağı 39. Oda olan bir milyar dolarlık bir suç örgütünün gelirleri olduğuna inanıyorlardı.

Fakat dünyanın en kapalı ülkesi olan Kuzey Kore’de yürütülen gizli faaliyetleri ortaya çıkarmak hiç kolay değil. Ülkede geçerli olan katı sessizlik politikası ve korku kültürü 39. Oda’da yürütülen yasadışı faaliyetlerin ortaya çıkmasını engelliyor. Öyle ki sahtecilik suçundan yıllarca hapse mahkûm olanlar bile hiçbir şekilde savcılık ile anlaşmaya gitmiyor ve sessiz sedasız cezalarını çekmeyi tercih ediyor.

Kuzey Kore’nin gizli faaliyetlerine yönelik son yıllarda yürütülen ABD merkezli operasyonlar, 39. Oda’nın sahte para basma dışında sahte sigara ve narkotik üretimine kadar çok geniş bir suç skalasında aktif rol aldığına işaret ediyor. Amerikalı uzmanlara göre ekonomisi oldukça kötü durumda olan Kuzey Kore, nükleer program ve balistik füze finansmanını 39. Oda üzerinden yürüttüğü yasa dışı faaliyetler ile sürdürüyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR