Gerçekten Lazım mıydı: Müzik Çalan Akıllı Tuzluk

smalt

Çatalhöyük’te bulunan 9000 yıllık tuzluğun üzerinden zaman hızla akıyor ve teknoloji etrafında gördüğü her şeyi içine çekerek gelişmeye devam ediyor. Bugünlerde tuzluklar bile beklentinizin çok ötesinde bir tasarıma sahip olabiliyor. Smalt adı verilen akıllı tuzluk Bluetooth bağlantısıyla müzik çalabiliyor ve renkli LED ışıklarla sofranıza eğlence katıyor. Bir de tabii asli görevini icra ediyor: Yemeklere tuz eklemenizi sağlıyor.

Gereğinden fazla işleve sahip bir tuzluk

smalt

California menşeli bir yaşam tarzı şirketi olan Herb &Body, akıllı teknoloji ile hayatları zenginleştirmek üzerine çalışıyor. İlk icatları için sofrada elden ele dolaşan bu küçük kabın üzerine epey kafa patlatan tasarımcılar, yemek deneyimini eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlıyor. Akıllı ev sisteminin bir tuzlukta nasıl hayata geçirilebileceğini hayal eden tasarımcılar, sonuç olarak bu çok fonksiyonlu cihazı ortaya çıkarıyor. İngilizce “Smart” (akıllı) ve “Salt” (tuz) kelimelerini bir araya getiren cihaz, Smalt adı ile sofralardaki yerini alıyor.

Bluetooth bağlantısı ile müzik çalabilen Smalt, caz müzikten Johnny Cash şarkılarına kadar geniş bir repertuara sahip. Uzun yaz gecelerinde ya da sohbetlerle uzayan yemeklerde, masada müzik çalan bir tuzluk fikri o kadar da kötü görünmüyor. Diğer yandan şerit LED eklentisi sayesinde farklı renklerle ışıklandırma görevi de görüyor. Yıl dönümü yemeğinden arkadaş partilerine kadar farklı ambiyanslar için değişik renk seçenekleri bulunuyor. Bu da Smalt’a artı bir puan daha kazandırıyor!

Smalt tuz miktarını ölçebilen bir sistemi de barındırıyor. Eğer bir çimdik ya da bir çay kaşığı tuza ihtiyacınız varsa göstergeyi ayarlayıp düğmeye basmanız yeterli oluyor. Aynı zamanda tüm bu işlemleri telefon üzerinden yapabileceğiniz bir mobil aplikasyonu da bulunuyor. Smalt, Amazon Echo ile de bağlantı kurabiliyor. Böylece Alexa’dan bir çay kaşığı tuz rica etmenize imkan tanıyor!

Tuzlukların en akıllısı, en şekillisi

smalt

Smalt’ın şimdilik siyah ve beyaz renkleri bulunuyor. Modern çizgilerdeki dizaynı da cihaza farklı bir hava katıyor. Bu tasarım harikası tuzluğun boyutu ise alelade tuzluklara göre biraz büyük görünüyor! Yine de portatif bir alet olduğu için farklı mekanlarda kullanılabiliyor. Elinizde tuzluğunuzla mutfaktan yemek odasına, çatı katından parka koşabilirsiniz. Smalt her yerde müzik çalmaya, renk saçmaya ve tuz ekmeye uygun yapısıyla dikkat çekiyor!

Henüz bu hangi derde deva olduğu tam olarak belli olmayan tuzluğu edinmek mümkün görünmüyor. Zira Smalt’ın kitlesel fonlama aracılığıyla bağış toplayan bir kampanyası bulunuyor. Yeterli miktarda para toplandıktan sonra üretime geçilmesi bekleniyor. Tüm bunların ardından müzik çalan ve renk saçan akıllı bir tuzluk için ne kadar fiyat biçileceği ise merak ediliyor.

Ali Çulha

Ali Çulha

Bir evde bitki köşesi varsa o ev "yuva"dır.
Ali Çulha
BENZER YAZILAR