Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur

Uzun yıllardır var olan ancak mortgage sistemi ile birlikte Türkiye dahil tüm dünyada tabiri caizse “patlayan” gayrimenkul değerleme uzmanı, son yıllarda en sık duyulan meslek dalları arasında yer almaktadır. Peki gayrimenkul değerleme uzmanlarının görevi nedir? Nasıl gayrimenkul değerleme uzmanı olunur ve kimler için çalışırlar? İşte cevapları.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne Demek?

En genel tamını ile gayrimenkul değerleme uzmanı; gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olan ve bir gayrimenkulün ya da bir emlak projesinin değerini belirleme konusunda otorite sayılan kişilerdir denebilir. Örneğin; satın almak istediğiniz bir konut için bankadan kredi çekmek istediniz diyelim. Banka size vereceği kredi karşılığında ilgili daireyi satmak zorunda kalırsa haklı olarak zarara uğramak istemez. Bu yüzden satın almak istediğiniz dairenin vereceği krediyi karşılayıp, karşılamadığını bilmek ister. Bu noktada devreye gayrimenkul değerleme uzmanları girer. Daire değerinin banka kredisinin toplam tutarı ile eşleşip, eşleşmediğini kontrol eder ve sonucu bankaya bildirir. Tüm veriler doğrultusunda ise nihai karar verilir.

Nasıl Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olunur?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmek için her şeyden önce gayrimenkul değerleme uzmanı lisansı gerekmektedir. Bu lisansa hak kazanabilmek içinse 4 yıllık üniversitelerin birçok farklı bölümü kabul edilse de en az 3 yıllık mesleki deneyim şartı koşulmaktadır. Yeterli mesleki deneyime sahip olmayanlar ilgili lisansın sınavında başarılı olsalar dahi ancak uzman yardımcılığı ve benzeri unvanları elde edebilmektedirler. Mesleki deneyim kazanabilmenin en etkili yollarından biri bu alanda hizmet veren şirketlerde unvana bağlı kalmadan çalışmaya başlamaktır. Sınavda başarılı olan ve tüm şartlara uyanlar 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyan lisanslarını elde etmiş olurlar.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimler için Çalışır?

Gayrimenkul değerleme uzmanları, daire, konut, emlak projesi gibi taşınmaz değerlerinin belirlenmesi konularında hizmet veren gayrimenkul değerleme şirketleri ve türevleri için çalışmaktadırlar. Gayrimenkul değerleme şirketleri ise bireysel ve kurumsal talepler doğrultusunda gayrimenkullerin değerlendirilmesinde aktif rol oynarlar. Konut kredilerine olan ilgi arttıkça özellikle bankalar açısından gayrimenkul değerleme şirketlerinin de önemi doğru orantılı olarak artmıştır. Sadece daireler ya da konut projeleri için hizmet vermeyen gayrimenkul değerleme şirketleri ve uzmanları, aynı zamanda iş yerlerinin, fabrikaların ve diğer üretim alanlarının değerlerini belirleme konusunda da yetkili merci görevi görmektedirler.

Hangi noktalarda gayrimenkul değerleme uzmanlarından hizmet alabileceğinizi öğrendiğinize göre www.milliyetemlak.com’u ziyaret edebilir, size uygun seçeneğe gayrimenkul değerleme uzmanları sayesinde aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR