Galatasaray Üniversitesi Yakınlarında Uygun Kiralık Daire Bulma Rehberi

Galatasaray Üniversitesi Yakınlarında Uygun Kiralık Daire Bulma Rehberi

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yeni bir okula yerleşenler veya yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan ev değiştirmek isteyenler emlak sektörünü bu sene de hareketlendiriyor. Türkiye’nin gözde üniversitelerine ev sahipliği yapan megakent İstanbul’da ise bu hareketli dönemde ideallerinizdeki gibi bir kiralık daire bulmak hiç de kolay değil.

Gerek merkezi konumu gerekse köklü tarihi ve saygınlığı ile bilinen Galatasaray Üniversitesi yakınlarında uygun bir kiralık daire bulmak istiyorsanız arayışınızı kolaylaştırmak adına daima göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var.

Yer seçiminin önemi

Dairenin konumu, birçok öğrencinin öncelikli kriteri. Derslere giderken trafiğe takılmamak, sınavları kaçırmamak ve okul ile ev arasında geçirdiği günlük zaman dilimini azaltarak hayat kalitesini artırmak her öğrencinin kiralık ev tercihini belirleyen unsurların başında geliyor.

Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli gibi ilçeler özellikle öğrencileri cezbeden sosyal çevre imkanlarıyla ve ulaşım açısından sağladığı kolaylıklarla öğrencilerin en çok yaşamak istediği yerler arasında olsa da Galatasaray Üniversitesi yerleşkesinin konumunu dikkate aldığımızda bu ilçeler arasında en isabetli tercihin Beşiktaş olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle Ortaköy’den kiralayacağınız bir daire, Galatasaray Üniversitesi öğrencisiyseniz hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak İstanbul’da kiralık dairelerde metrekare başına fiyatların en yüksek olduğu ilçenin Beşiktaş olduğunu ve kira tutarınıza aidat, faturalar gibi ek giderlerin de her ay ekleneceğini unutmamalısınız. Kapsamlı bir fiyat araştırması yapmak uygun evi bulmak için atılabilecek ilk adımlardan. Bölgedeki ev fiyatlarını bilmeniz ve piyasa hakkında fikir sahibi olmanız doğru evi bulmanızı kolaylaştıran unsurlar.

Eşyalı dairenin avantajları

Yeni yerleşilen evi ihtiyaca ve zevke uygun eşyalarla donatmak bir öğrenci için her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden kısa vadede öğrenci bütçesi için eşyalı kiralık daire aramak da gerçekçi ve uygun bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda ileride daha avantajlı bir daire bulmanız durumunda ev değişikliği yapmak için de eşyalı daireler avantajlı. Uzun vadeli yaşamayacağınız bir semtte eşyalı bir ev tutmak, ev değişikliği sırasında nakliye masraflarından, eşyalarınızın zarar görmesi gibi birçok riskten ve maliyetten de sizi kurtarabilir.

Mevsimsel etkiler ve çevre faktörü

Uygun fiyatla aradığınız kiralık dairelerde düşük kiralara yöneldikçe bazı problemlerle karşılaşmanız olası, gerek binanın yaşı, gerekse rutubet ve diğer çevresel etkilere karşı direnci kiralık ev bakarken öncelikle dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Emlakçı ile ya da ev sahibiyle ev görüşmesine gittiğinizde odaları ve duvarları rutubet konusunda iyice incelemelisiniz. Eşyalı bir ev kiralayacaksanız, tavan ve açık duvarlardan temizlenmiş olabilecek rutubet izlerini eşya arkalarında da kontrol etmek gerekebilir. Rutubetin yanı sıra evi tutarken kış mevsiminde ısınma probleminin üstesinden nasıl geleceğinizi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Uygun daireyi bulmak

Uygun daireyi bulmak yalnızca çevresel faktörlerin uygunluğuna bağlı değil. Evi kiralarken muhatabınızla yapacağınız kontrat mutlaka özenle hazırlanmış ve mağduriyetinize yol açmayacak esneklikte olmalı. Kira kontratı yapılmadan kiralanacak evler de ileride mağduriyete dönüşebilir, bu nedenle kayıt dışı ve kontratsız kiralamalardan kaçınmanız önemli. Kontrat hazırlanırken tüm maddeleri özenle incelemelisiniz.

Kira kontratında anlaşılır bulmadığınız maddelerin üzerinde düzenlemeye gitmeyi talep edebilirsiniz. Kontratın en önemli maddeleri, yıllık kira artışı ve depozito bedeli gibi doğrudan maliyeti etkileyen unsurlar. Sürpriz masraflarla ve maddi zararla karşılaşmamak için bu detayları iyice inceleyerek ev sahibinizle net bir anlaşmaya varabilirsiniz.

Galatasaray Üniversitesi’ne yakın ve uygun fiyatlarla kiralık daire arıyorsanız Milliyet Emlak sayfalarında ihtiyacınıza uygun kiralık dairelere de göz atabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR