Fitness Bilekliğiniz Size Yalan Söylüyor Olabilir

Fitness Bilekliğiniz Size Yalan Söylüyor Olabilir

Fitness bilekliği, popülerliğini gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. Hayatın büyük bir kısmına etki eden teknoloji, hareket ve kalori ölçümünde de imdada yetişiyor. Artık atılan her adım, yapılan her egzersiz fitness bileklikleri sayesinde ölçülebiliyor. Siz de enerji tüketimini yani kalori sayımını ölçerek egzersiz yapanlardan ve bilekliğini severek kullananlardan olabilirsiniz. Yaktığınız kalorileri ve antrenman sonuçlarını bilmek hoşunuza gidebilir fakat yapılan araştırmalar bilekliğinizi pek de haklı çıkarmıyor. Antrenman sonrası bilekliğinizde gördüğünüz sonuçtan çok emin olmayın çünkü istatiksel sonuçlara göre bilekliğiniz yalan söylüyor olabilir!

Stanford’da araştırıldı: Kalori sayımında %93 hata

Fitness

Stanford’da fitness bilekliklerinin etkisini ölçmek için bilimsel bir araştırma yapılıyor. Bu araştırmada farklı markalardaki bileklikler bir araya getirilerek aynı ekrana bağlanıyor. Araştırma, 60 kişilik kalabalık bir grup tarafından izleniyor. Apple, Samsung, Microsoft gibi ünlü markaların da bulunduğu yedi farklı bilekliğin doğrulukları kontrol ediliyor. Yapılan egzersiz ve denemeler sonucunda; kalp atış hızı ölçümünde yedi cihazdan altısının hata oranı %5 olarak belirleniyor. Sıra enerji tüketimini yani kaloriye ölçmeye geldiğinde ise sonuç herkesi korkutuyor. En az hata oranı %27 iken, oranın %93’e kadar arttığı görülüyor.

Her vücut farklı: Fitness bilekliğinize bağlı kalmayın

 

Kalp atışı ve kalori sayımı için tasarlanan bu cihazların, bu denli büyük hatalarda bulunmaları akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Gerekli açıklama ise araştırmanın başyazarı Anna Shcherbina’dan geliyor. Başyazar Shcherbina; her insan vücudunun, boyunun kilosunun farklı olduğunu ve kalori sayımının standart kriterler ile ölçülemeyeceğini belirtiyor. Fitness bilekleri ise her bireyde standart kriterleri izleyerek sonuç veriyor. Oysaki egzersiz seviyesi, boy, kilo gibi özellikler sonuca daima etki ediyor. Bu etki ise ne yazık ki bileklerin algoritmalarına uyum sağlamıyor. Bu yüzden de sonuçlarda yüksek hata oranı bulunuyor. Araştırma sonuçları ve açıklamalar, Fitness bilekliğinize bağlı kalmamanız gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Verimli egzersiz: Sayıya değil hissettiklerinize bakın

Sonuçlardaki hata oranına bakıldığında akıllara “O halde egzersiz programı nasıl değerlendirilmeli?” sorusu geliyor. Uzmanlar egzersiz programı için size farklı bir yöntem öneriyor. Bu yönteme göre egzersiz ve hareketlerinizi bir sayıya, kaloriye bağlı tutmamanız gerekiyor. Kalori sayımına körü körüne bağlılık, zaman zaman olumsuz bir etki oluşturabiliyor. Sayılara odaklanmak yerine daha verimli bir egzersiz geçirmek için çabalamak, vücudunuz tarafından daha olumlu karşılanıyor. Yapmış olduğunuz bir yürüyüş ya da antrenman sonrası kaç kalori yaktığınızı bilmeseniz bile vücudunuza yayılan etki sayesinde sonucu hissedebilirsiniz. Unutmayın ki vücudunuzu en iyi yine siz tanırsınız, fitness bilekliklerinden bile!

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR