Finlandiya’nın En Küçüğü: Ormanın İçindeki Küçük Ev

finlandiya'daki küçük ev

Ev, ocak, yuva, barınak ya da hane. Hepsi de sığınılacak bir alanı ifade eden bu kelimelerin herkes için farklı bir anlamı var. Kimileri rahat ve konforlu geniş salonları veya yatak odalarını tercih ederken kimilerinin öncelikleri bambaşka olabiliyor. Zevkler kişiden kişiye değişkenlik gösterse de bir yuvayı en önemli kılan değer her şeyden önce onun içinde hissedilen huzur olsa gerek. İşte Finlandıyalı Robin Falck da kendi huzurlu yuvasını 14 metrekarelik mini minnacık bir alana sığdırmayı başarabilen yetenekli bir tasarımcı. Alt katı 9.6 metrekare, üst katı ise 5 metrekareden ibaret olan Finlandiya’daki küçük ev, konforun yalnızca büyük bir salon ya da mutfaktan ibaret olmadığını kanıtlar nitelikte.

Şartları sonuna kadar zorlayan bir adam

finlandiya ev

Finlandiya’daki küçük ev, ortaya çıkış hikâyesi ile de dikkat çekiyor. Zorunlu askerlik dönemine 1 yıldan az bir zaman kalan Robin Falck, bu kadar kısa bir sürede alışılagelmiş standartlarda bir yer inşa etmek için alması gereken izinleri düşünerek farklı bir arayışa giriyor. Bir gün ormanda gezinirken beğendiği göl kenarında bir yere ufak bir kabin inşa etmeye karar veriyor. Falck, Finlandiya’nın bazı bölgelerinde yaklaşık 3 metreye 4 metre büyüklüğünde yapıların inşasına izin veren yasadan faydalanıyor.

Finlandiya’daki küçük ev

en küçük ev

Bu denli küçük bir alana bir evde bulunması gereken tüm özellikleri sığdırmak oldukça zor olsa da Falck bunu başarıyor. 2009 yılının kış aylarını evin tasarımı üzerinde çalışarak geçirdikten sonra 2010 yılının haziran ayında harekete geçiyor. Yapıyı yerel ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak inşa eden tasarımcı Robin Falck’ın bu küçük ama işlevsel binayı tamamlaması yalnızca iki hafta sürüyor. Asıl dikkat çekici olan nokta ise tüm yapı malzemelerini kendi imkânları ile taşıyan Falck’ın bu evi 10.500 dolar gibi uygun bir fiyata mal edebilmiş olması.

Geceleri yıldızları ve gölü izlemenin keyfi

finlandiya'daki en küçük ev

Ufak kulübenin ilk katı mini bir mutfak ile salondan meydana geliyor. Kulübenin üst katında ise depolama ve uyku alanları yer alıyor. Göl kenarında yer alan Finlandiya’daki küçük ev tek bir pencereye sahip bulunuyor. Bu tek pencerenin boyutu ve açısı ise gün ışığının evin içine doğal bir şekilde dolmasını sağlıyor. Ayrıca bu özellik sayesinde akşamları yattığı yerden yıldızları izleme şansına da sahip olduğunu dile getiren Robin Falck, bu ufak ama huzur dolu yuvası için İtalyanca “kuş yuvası” anlamına gelen ve oldukça mütevazı bir isim olan Nido’yu uygun gördüğünü söylüyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR