Ferhunde Hanımlar Dizisi Nerede Çekildi?

Ferhunde Hanımlar Dizisi Nerede Çekildi?

TRT dizilerinden olan Ferhunde Hanımlar, 1993 yılında çekimleri başlayan ve günlük dizi kültürünün adeta atası sayılan bir yapımdır. Deneyimli ve o dönem için yeni sayılabilecek yetenekli tiyatro oyuncularından kurulu ekibi ile her gün yayınlanarak fark yaratmış ve kendisine özel bir seyirci kitlesi oluşturmuştur.

Hayli geniş bir ailenin günlük yaşamı üzerine kurgulanan dizinin başarısında en büyük pay, çekimlerde yer alan doğaçlama oyunculuklar ve buna bağlı olarak gelişen samimiyet olmuştu. Hemen her evde var olan günlük hayatın getirdiği alışkanlıkları ve ilişkileri saf bir halde aktaran dizide, o zamanlar çok tanınmayan ancak daha sonra ülke gündemine giren pek çok oyuncu yer aldı. Türkiye televizyonculuk tarihinde kendi alanında mihenk taşı olan ”Ferhunde Hanımlar dizisi nerede çekildi?” sorusunun cevabı ise izleyen bilerce kişi için bir merak konusu.

İstanbul’a rakip mekân

1990’lı yıllarda yeni yeni filizlenen Türkiye dizilerinde, genel olarak çekim mekânları da İstanbul olmuştur. Ferhunde Hanımlar dizisi ise bu anlamda ilk sayılacak bir hamle ile İstanbul dışı bir yapımdır ve çekimleri Ankara’da yapılmıştır. Ağırlıklı olarak Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından kurulu kadrosu ile Ankara’nın Kavaklıdere semtinde çekimleri yapılan dizi, bu anlamda adeta bir Ankara projesidir. Hem tiyatro hem de seslendirme alanında önemli bir yeri olan Ankara’nın bir bakıma potansiyelini açığa çıkaran yapım, bu konuda başarılı da olmuştu.

Yeni oyuncuların ilk basamağı

Ferhunde Hanımlar dizisi, adı ulusal çapta bilinmeyen pek çok yetenekli oyuncu için de kamera önü kariyerleri açısından başlangıç noktasını oluşturdu. Bu oyuncular arasında en öne çıkanların başında Tamer Karadağlı geliyor. Dizideki yakışıklı damat Selçuk rolünde seyirci karşısına çıkan Tamer Karadağlı, ardından Çocuklar Duymasın dizisiyle ülke çapında büyük bir şöhrete kavuştu. Yine dizide çılgın bir kadını oynayan Melek Baykal, devamında birçok dizi ve filmde yer alırken, Hatice Aslan, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Turgay Tanülkü, Songül Öden, Hülya Gülşen Irmak, Yurdaer Okur, İnci Türkay gibi son dönemde pek çok yapımda yer alan oyuncular, dizideki performanslarıyla isimlerini ülkeye duyurdular.

Hem başkent hem de sakin kent

”Ferhunde Hanımlar dizisi nerede çekildi?” sorusunun cevabı olan Ankara, ülkemizin başkenti olmasının yanında huzurlu kent yaşamını da beraberinde taşıyan bir şehir. Dizinin yansıttığı aile yaşamının aynen yaşandığı şehirde, çekimlerin sıklıkla yapıldığı Kavaklıdere semti de, şehrin en eski ve merkezi yerleşim bölgelerinden biridir. Cumhuriyet dönemi mimarisi ve yaşam şeklini, planlı cadde ve sokaklarıyla yansıtan Ankara, ülkenin başkenti olmanın getirdiği ağırlığa rağmen sakin bir şehir olmaya devam ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR