Bölge Raporu: Fatih’te Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Bölge Raporu: Fatih'te Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Fatih’te güncel gayrimenkul fiyatları, kiralık daire tarafında artış gösterirken satılık daire tarafında düşüş gösteriyor. Tarihi açıdan zenginliği bulunan Fatih ilçesinin çevresinde Zeytinburnu, Haliç ve Eyüp ilçeleri bulunuyor. İstanbul’un yedi tepesini sınırları içerisinde barındıran Fatih ilçesi, tarihi yapılara ve müzelere de ev sahipliği yapıyor. İlçe nüfus yoğunluğu açısından yüksekliğini koruyor. İlçede bulunan 57 mahalle arasından tercih edilenler Aksaray, Tahtakale, Beyazıt ve Sultanahmet mahalleleri oluyor.

Fatih’te kentsel dönüşüm durumu

Fatih tarihi yapılarıyla bilinen bir ilçe olarak yerini korumakla birlikte eski yapısı kentsel dönüşümü de beraberinde getiriyor. Bölgede kentsel dönüşüm Ayvansaray semtiyle birlikte Fener ve Balat’ı da etkiliyor. Kısa vadede kiralık daire fiyatlarını etkileyen kentsel dönüşüm projeleri uzun vadede ise satışa çıkacak daire sahiplerini memnun ediyor. Bir sene içerisinde bitmesi beklenen altı tane kentsel dönüşüm projesi bulunuyor. Fatih’te güncel gayrimenkul değeri 100.000 TL olan satılık dairelerin yeni değerinin, kentsel dönüşüm sonrasında %400 artış göstererek 400.000 TL’ye ulaşması bekleniyor.

Fatih ilçesi için kira fiyatları

Bölge kentsel dönüşüm kapsamında olmasına rağmen İstanbul kiralık daire fiyatları içerisinde uygun bir fiyat grafiğine sahip olarak yer alıyor. Fatih kiralık daire fiyatları dairenin konumuna ve ulaşım imkanlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte 1+1 daireler için 1000 TL’den başlıyor. Eşyalı olarak kiralanmak istenen 1+1 daireler ise 1200 TL ile 1500 TL arasında kiralanabiliyor. Ailelerin tercihi olan 2+1 daireler için giriş katı 1100 TL, üst kat daireler 1300 TL üzerinden kiracı buluyor. Eşyalı 2+1 daireler 1600 TL üzerinden kiralanırken, genelde teras katlarını içine alan 3+1 daireler ortalama 1700 TL’ye kiraya veriliyor.

Fatih’te satılık daire fiyatları

Fatih Gayrimenkul

Satılık daireler Fatih’te güncel gayrimenkul fiyatları içerisinde düşük fiyat oranı içeriyor. Fiyatların düşüşte olması Fatih’te satılık daire seçeneklerine olan talebi arttırıyor. Ulaşım açısından merkezi bir konuma sahip olan ilçede giriş katı 1+1 daireler 160.000 TL ile alıcı buluyor. Üst katlardaki daireler için fiyatlar 190.000 TL ile 250.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Satılık daire seçenekleri içerisinde yatırım amaçlı alınmak istenen 2+1 dairelerin giriş kat seçenekleri 200.000 TL ile satışa sunuluyor. Satılık üst kat daireler için 270.000 TL’ye kadar fiyat değişkenliği bulunuyor. Kiraya verilmek istendiğinde ise ortalama 1.500 TL’ye kiraya verilebiliyor. Bölgedeki 3+1 daireler arasındaki kelepir daire fiyatları ortalama 300.000 TL düzeyinde satışa sunuluyor. Lüks satılık daireler için 3+1 daire fiyatı ise 500.000 TL’ye kadar artıyor.

Tüm veriler Milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve verilmiştir.

Etiketler: , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR