Bölge Raporu: Evren’de Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Bölge Raporu: Evren'de Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Ankara’nın güney doğusunda yer alan Evren’de güncel gayrimenkul fiyatları, bölgenin ve çevresindeki yatırımlara bağlı olarak değişiklik gösteriyor. 5 mahalle ve 9 köyden oluşan ilçede, nüfus yoğunluğu ile konut sayısı dengeli seyrediyor. İlçenin sosyo-ekonomik yapısı, bölgedeki konut talebini ve konutların niteliğini şekillendiriyor. İlçede geçim kaynağının önemli bir bölümünü tarım oluşturuyor.

Bu nedenle ilçedeki konut yapısı, ağırlıklı olarak kırsal yapılardan oluşuyor. Ankara’ya 180 km uzaklıktaki ilçe, fiziki olarak Kırşehir il sınırına daha yakın mesafede bulunuyor. Genç nüfusun ilçe dışına göç etmesi, nüfus yoğunluğunu düşürdüğü için konut talebini de azaltıyor.

Evren’de güncel gayrimenkul fiyatları ve amortisman süreleri

Evren’de nüfusun genellikle çocuklu ve geniş ailelerden oluşması nedeniyle 1+1 daireler yerine 2+1, 3+1 ve daha geniş konutlar yer alıyor. Bölgede üniversite kampüsü ya da benzer bir etken yer almaması nedeniyle 1+1 ve stüdyo daire talebi bulunmuyor. Evren’de satılık konut fiyatları bina yaşına, merkeze olan yakınlığına, ısıtma sistemine ve diğer özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu ilçede, müstakil evler de yoğun ilgi görüyor. Evren’de müstakil konutlar  için yüksek olmayan bütçelerde seçenekler bulunuyor.

Kırsal yatırım imkanları

Bölgede yapılaşmanın az olması nedeniyle arsa yatırımı yapmak isteyenler, çeşitli satılık arsa seçenekleri bulabiliyor. Arsaların imar durumu, konumu ve büyüklüğüne bağlı olarak fiyatları değişiyor. Tarım arazilerinin yoğun olduğu bölgede konut imarlı ve ticari imarlı arsalar, merkeze yakın ilçelere göre daha uygun fiyatlar sunabiliyor. Köylerde bahçe satın alarak tarıma yatırımı yapmak isteyenler, içinde yer alan kırsal konutla  birlikte satılık arazi bulabiliyor. Bu açıdan Ankara merkezde yaşayan nüfusun ilgisini alternatif bir yaşam sunması nedeniyle yatırım açısından çekebiliyor.

Evren’de güncel gayrimenkul kiraları

Evren’den Ankara’ya ulaşım ilçenin otobüs hattıyla sağlanıyor. İlçede konutların ulaşım ağına uzaklığı, kiralık ve satılık konutların fiyatlarını etkiliyor. Kiralık konutların fiyatları üzerinde konutların ısıtma şekli ve konut yaşları da etkili oluyor. 2+1, 3+1 ve daha fazla odaya sahip kiralık konutun bulunabildiği ilçede, lüks konut üretimi ve talebi bulunmuyor.

Evren’in Ankara’ya bağlı olan en uzak ilçelerinden biri olması, günümüzde proje yatırımları alanında olmasını engelliyor. İlçenin Ankara Esenboğa Havaalanı güzergahında olmaması ve havaalanına yaklaşık 2 saat mesafede olması, yakın dönemde bölgede planlanan büyük bir projenin olmaması da diğer nedenler arasında bulunuyor. İlçede yakın gelecek için planlanan bir sanayi yatırımı da bulunmuyor.

Tüm veriler milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve verilmiştir.

Etiketler: , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR