Evde Yetiştirilebilecek En Güzel Bitkiler

evde yetişen bitkiler

Evde bitki yetiştirmek sanıldığı kadar zor değildir. Kimileri ev bitkilerinin büyük ilgi ve sevgi göstermeden asla yaşamayacağını düşünür. Elbette çiçekler sevgiye de ihtiyaç duyar fakat çok fazla zaman ayırmadan da evinizde bitki yetiştirmenin keyfini tadabilirsiniz. İşte evde yetiştirilebilecek en uygun bitkilerden bazıları.

Afrika Menekşesi

menekşe

En popüler salon çiçeklerinden biridir. Küçücük saksılarda yaşayabilen bu çiçekler, pencere önleri gibi dar alanlarda rahatlıkla yaşayabilir. Yüksek nem ve ışığı seven Afrika menekşeleri, toprak yüzeyi kuru kalacak şekilde sulanmalıdır. Yılın büyük bir bölümü çiçek açtığı için evinizde severek yetiştireceğiniz bir bitkidir.

Salon Eğreltisi

eğrelti çiçeği

Eğrelti otu türleri arasında en çok bilinen eğrelti otu çeşididir. Aşk merdiveni gibi isimlerle de anılan bu bitki, bulunduğu ortama kolaylıkla uyum sağladığı için çok tercih edilen ev bitkileri arasında yer alır. Direkt ışığı sevmez. Ama ışık miktarı yetersiz kaldığında ise yaprakları kuru ve düşer. Çiçek vermeyen bir bitkidir. Evinde yeşili sevenler için idealdir.

Atatürk Çiçeği

yılbaşı çiçeği ne zaman ekilir

Evde çiçek yetiştirmeyi sevenlerin en gözde bitkilerinden biri olan Atatürk Çiçeği, en çok pembe ve kırmızı renklerde açar. Özelikle çiçeklenme dönemlerinde sulamaya önem verilmedir. Parlak ve dolaylı ışığı sever.

Duvar Sarmaşığı

sarmaşık çiçeği

Sarma ve tırmanma özelliğine sahip duvar sarmaşıkları, hem evlerde hem de yazın balkonlarda çokça tercih edilen ev bitkileri arasında yer alır. Işığı seven bu bitkinin, düşük ışıkta gelişimi yavaşlar. Değişik renk ve yaprak çeşitlerine sahiptir. Sürekli olarak sulanmak ister fakat iki sulama arasında toprağın kurumasına dikkat etmek gerekir.

Ficus Benjamina

Ficus Benjamina

Farklı renk ve şekillerde yaprak çeşitlerine sahip Ficus Benjamina çiçeği, Benjamin olarak da bilinir. Hem evlerde hem de ofislerde çok tercih edilen bir bitki türüdür. 60 ila 90 cm. kadar büyüyebilir. Parlak ve dolaylı ışığı seven Ficus Benjamina’nın toprağı çok kuru bırakılmamalıdır.

Kalanşo

kalanşo çiçeği

125’e yakın türü olan kalanşo; pembe, beyaz, turuncu, kırmızı ve sarı renklerde, su tutabilen bir süs bitkisidir. İç mekan bitkisi olduğu için gölge ya da perdelenmiş ışıkta bulundurulmalıdır. Direkt ışığı sevmez. Suya gereksinimi çok fazla yoktur fakat kuru da bırakılmamalıdır.

Peygamber Kılıcı

peygamber-kılıcı

Paşa kılıcı ya da kılıç çiçeği gibi adlarla da anılan bu bitki, özellikle dayanıklı olması nedeniyle çok tercih edilen bir ev bitkisidir. Bakımı kolaydır. Güneşe, gölgeye ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Yaprakları desenlidir. Kılıç çiçeği suyu depolayıp daha sonra kullandığı için toprak yarısına kadar kurumadan sulanmamalıdır. Kışın ise sulama aralığı daha da azaltılmalıdır.

Etiketler: , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR