Evde Kendi Temizlik Malzemenizi Yapabilirsiniz

Evde Kendi Temizlik Malzemenizi Yapabilirsiniz

Temizlik malzemeleri, bir evin en önemli ihtiyaçları arasında yer alsa da bu tarz ürünlerin içeriğinin ne olduğunun tam olarak bilinmemesi, sağlık açısından oldukça endişe verici bir durum. Bununla birlikte evin her bir bölgesi için farklı bir ürün piyasaya sürülüyor ve tüketicilere her birini alma zorunluluğu fikri entegre ediliyor.

Temizlik malzemelerinin cep yakan türden fiyatlara sahip olduğu ve bir evin bütçesinin önemli bir kısmını aldığı düşünülürse, gün geçtikçe evde temizlik malzemesi üretme fikri çok daha cazip gelmeye başlıyor. Dolayısıyla siz de evde temizlik malzemenizi kendiniz yapabilirsiniz. İşte bu konuda size yardımcı olabilecek öneriler:

Çamaşır deterjanı

1 litre su, yarım su bardağı boraks (eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz), 1 su bardağı zeytinyağlı sabun tozu ya da 1 kalıp rendelenmiş doğal sabun ve 1 su bardağı çamaşır sodasını geniş bir tencerenin içine koyun ve üzerine kaynamış 1 litre suyu dökün. Malzemeleri tamamen bütünleşene kadar iyice karıştırın. Bu karışımdan her yıkama için bir kahve fincanı ölçüsünde kullanabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı

2 yemek kaşığı limon tuzu, 1 su bardağı baroks, yarım çay bardağı limon suyu (koku isterseniz) ve çeyrek su bardağı deniz tuzunu karıştırın. Bundan önce ise deniz tuzunu mutlaka rondodan geçirin.

Yüzey temizleyici

5 adet portakalın kabuklarını soyun ve yarım litre sirkenin içine atarak iki hafta boyunca kapaklı bir kabın içinde bekletin. İki hafta sonra kabukları kabın içinden çıkarın ve sirkenin içerisine yarım litre su dökerek, yüzey temizleyiciyi kullanıma hazır bir hale getirin.

Kireç çözücü

Herhangi bir temizlik malzemesi ürününe ihtiyaç duymayan ve inatçı gibi görünen kireçler, bir tutam limon tuzu ile kolaylıkla geçer. Bunun için kireçli ürünün içerisinde limon tuzu koyulur ve kireçler sökülene kadar kaynatılır. Ayrıca bu karışıma sirke de eklenebilir.

Ocak temizleyicisi

Ocakların kurtarıcısı o ünlü deterjanları evde yapmak da aslında oldukça kolay. Bunun için karbonat veya çamaşır sodasını limon suyu ile karıştırarak, elde ettiğiniz bu doğal deterjanla inatçı kirlerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Ahşap temizleyici

Sevdiğiniz herhangi bir esanslı bitkisel yağ ve limon suyundan oluşan karışımı rahatlıkla ahşap yüzeylerde kullanabilirsiniz. Ayrıca çıkmayan lekeler için bu karışımı bir miktar diş macunu ekleyebilirsiniz.

Evde veya dışarıda kolaylıkla bulunabilecek malzemelerle düşük maliyetler ile  evinizin birçok ihtiyacını gidermeniz mümkün. Dolayısıyla siz de evde temizlik malzemenizi kendiniz yapabilirsiniz ve hem bütçenizi hem de evde yaşayan bireylerin sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

Etiketler: , ,

BENZER YAZILAR