Evde Banyo Bombası Nasıl Yapılır?

evde banyo bombası nasıl yapılır

Banyo bombası ya da diğer bir adıyla banyo topu tüm dünyada yeni bir trend oluşturarak banyo keyfinizi daha zevkli ve dinlendirici hale getiriyor. Top şeklinde bulunan ve suyla buluştuğu anda dağılarak rengini suya veren banyo bombaları, içerisinde barındırdığı zengin minerallerle dinlendirici etki de taşıyor.

Tüm dünyada trend olan banyo bombalarını, malzemelerini kendi zevk ve isteklerinize göre düzenleyerek siz de yapabilirsiniz. Peki, farklı yöntem ve tariflerle evde banyo bombası nasıl yapılır?

Malzemelerinizi kendi zevkinize göre seçin

banyo bombası nedir

Banyo bombalarının eğlenceli yanlarının yanı sıra vücuda dinlendirici etki veren bir işlevleri de olduğunu da unutmayın. Malzeme tercihinde kesinlikle kullanılması gereken tuz ve yağlar haricinde kendi malzemelerinizi kendiniz seçebilirsiniz. İnce çekilmiş limon tuzu (sitrik asit), karbonat, zeytinyağı, soda, su, kalıp gibi malzemeleri ana malzemeler olarak belirleyin. Sonrasında kendi isteklerinize göre ilaveler yapın.

Dilediğiniz renkte gıda boyası tercih edin. Banyo bombalarına katacağınız yağları kendi zevklerinize ve sevdiğiniz kokulara göre seçin. Lavanta, kayısı, badem, argan gibi yağları seçerken cildinize iyi gelen yağları da tercih edebilirsiniz.

Evde banyo bombası nasıl yapılır?

evde banyo bombası nasıl yapılır

4 yemek kaşığı sodayı, 2 yemek kaşığı limon tuzu ve mısır nişastasını geniş bir kasede iyice karıştırın. Daha sonra üzerine lavanta, kayısı, badem gibi dilediğiniz aromadaki yağlardan damlatın. Kokunun ne kadar yoğun olmasını istiyorsanız o kadar çok damlatmalısınız. Ortalama bir koku için 10 damla yeterli olacaktır.

1 yemek kaşığı zeytinyağını ve dilediğiniz renkteki gıda boyasını ekleyin. Daha sonrasında tüm karışımın iyice birbirine yapışıp yapışmadığını kontrol edin. Eğer karışım, birbiriyle tam olarak buluşmuyorsa sprey şişesine doldurduğunuz su ile karışıma takviye yapın.

Karıştırmaya devam ettikten sonra şeklini vermek istediğiniz kalıba karışımı doldurarak banyo bombalarınızı hazır edin. Kalıptan çıkan banyo bombalarını kullanmadan önce birkaç gün bekleterek sertleşmesini sağlayın. Banyo bombalarınız hazır!

Alternatif yöntemlerle farklı tarifler deneyin

banyo bombası tarifleri

Unutmayın ki “Evde banyo bombası nasıl yapılır?” sorusuna en iyi cevabı sizin özel zevk ve tercihleriniz verecektir. Mevcut tarifin yanı sıra kendinize özel birçok alternatif ve farklı yöntem geliştirebilirsiniz. Mısır nişastası yerine karbonat kullanabileceğiniz gibi karışıma her ikisinden de eşit miktarda katabilirsiniz.

Limon tuzunu çekilmiş bulamazsanız blender ile kendiniz çekebilirsiniz. Karışıma daha dinlendirici ve yararlı bir etki katmak istiyorsanız aynı oranda deniz tuzu da ekleyebilirsiniz. Banyo bombalarınıza lavanta tanecikleri gibi kurutulmuş bitkiler ekleyerek daha fazla koku elde edebilirsiniz. Daha kabarık bir banyo bombası istiyorsanız karışıma biraz kabartma tozu katabilirsiniz. Kek kalıplarının yanı sıra buz kalıpları da kullanarak banyo bombalarınıza dilediğiniz şekli verebilirsiniz.

Daha yuvarlak bir görüntü için iki küçük çerez kabını doldurarak birbirine bastırabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR