Ev Yangınlarını Nasıl Önleyebilirsiniz?

ev yangınları

İnsanın kendini en çok güvende hissettiği yer; evidir. Bu nedenle de hırsızlık, su basması veya yangın gibi büyük bir zarar, hele evde aileniz varsa sizde derin etkiler bırakabilir. Bu zararlardan en tehlikelileri; ev yangınları ve hırsızlıktır. Hırsızlığı önlemek için uygulanacak en kesin çözüm; eve alarm taktırmaktır. Büyük çoğunluğu dikkatsizlikten çıkan ev yangınları ise aslında çok basit yöntemlerle engellenebilir.

Ev Yangınlarının Nedenleri

ev yangınları

Yangın istatistiklerine göre ev yangınları daha çok dikkatsizlikten çıkıyor. Ateşte unutulan yemekler ve özellikle içi yağ dolu tavalar, sık sık temizlenmeyen aspiratör filtrelerinin hızlı ısınması sonucu alev alması, uyurken söndürülmeyen veya yine tam söndürülmeden çöpe atılan sigaralar, evde perdelere çok yakın yerlerde yakılan veya gece söndürülmeyen mumlar, evlerde çıkan yangınların ilk sebepleri olarak görünüyor. Bunun dışında ateşle oynayan çocuklar, prizde unutulan ütü, gaz kaçakları ve eskiyen elektrik tesisatlarına fazla yüklenilmesi sonucu duvar içlerinin alev alması da ev yangınlarına neden oluyor.

Ev Yangınlarına İlk Müdahalede Yapılan Yanlışlar

ev yangınları

Evde başlayan ufak bir kıvılcım hava ile hızla temas ederek 3 dakika içinde aleve dönüşüyor ve evi tamamen sarabiliyor. Bu nedenle yangına ilk müdahale çok önemli hale geliyor. Yapılan en büyük hatalardan birisi bir anda paniğe kapılarak, yangını daha da canlandıracak maddelerle müdahale etmeye çalışmak oluyor. Yangın alev aldıysa mutlaka hava ile temasını kesmek gerekiyor. Ancak bunu su veya bir örtü ile yapmak yangının çok daha hızlı yayılmasına yol açabiliyor. Sonuçta yangın başladığında eğer doğru müdahale yapılmazsa 110 Yangın İhbar hattını aradıktan sonra evden ailenizi de alarak çıkmak için sadece birkaç dakikanız bulunuyor.

Ev Yangınlarına Doğru Müdahale Yöntemleri

ev yangınları

Öncelikle her evde mutlaka 6 kg.lık küçük bir yangın tüpü olması gerekiyor. Genellikle mutfakta başlayan yangınlara yangın tüpü ile müdahale edildiğinde durum kontrol altına alınabiliyor. Tüp üzerinde bulunan pimi hızla çektikten ve  bir kez salladıktan sonra yangın tüpü kullanıma hazır hale geliyor. Bunun dışında alınacak önlemlerden bir başkası ise; yangın başlar başlamaz uyarı veren yangın alarmları oluyor. Ancak pille çalışan bu alarmların doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığının kısa aralıklarla mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Önceden planlanmış bir kaçış planı da yangın çıktığında kötü sonuçlar doğmasını engelliyor. Ayrıca mutfakta kullanılan dolapların yangın geçirmez malzemeden yapılmış olması, yanıcı temizlik maddelerinin kilitli yanmaz malzeme ile kaplı bir dolapta tutulması da alınacak temel önlemler arasında sayılıyor.

Etiketler: