Ev Satışını Zorlaştıran 12 Önemli Neden

Ev Satışını Zorlaştıran 12 Önemli Neden

Gayrimenkul satış uzmanı Göktuğ Beşer bilgilerini paylaşıyor.

“Evimi neden satamıyorum?” en sık karşılaştığım sorulardan. Emlak satışları dalgalansa da konutlar satılmaya devam ediyor çünkü insanlar evleniyor, aileler çocuk yapıyor, kimileri boşanıyor, çalışanlar tayin yada emekli oluyor, iş yerleri taşınıyor… İnsanların hayatında ihtiyaçlar sürekli değişiyor ve insanlar yeni evler alıyor. Peki, ev satmak için yapılması gerekenler neler? Ev satmanın kolay yolu var mı? Bir evi hızlı satma yöntemleri nelerdir? Evinizi satmak için ne yapmanız lazım?

Ev satışında bazı etkenler sizin kontrolünüzde değildir; piyasaların durumunu, kredi faizlerini siz belirleyemezsiniz.. Ama sizin belirlediğiniz ve sonucu etkileyen pek çok faktör var. Gelin bir evin hızlı satılmasını sağlayan faktörleri inceleyelim.

Doğru yerlere ilan verdiniz mi?

Eğer evinizi kendiniz satmaya çalışıyorsanız, pazarlama çalışması size düşüyor. Alıcı adaylarının çoğuna ulaşabilmek için yaygın kullanılan internet sitelerine ilan vermeniz gerekiyor. İhmal ettiğiniz bir site alıcınızın favori sitesi olabilir!

İlanlarınızı güncellediniz mi?

İnternet ilan sitelerinde o kadar çok ilan var ki, ilanı verdikten üç beş gün sonra yeni gelen ilanlar yüzünden sizin ilanınız çok gerilere düşüyor ve neredeyse görünmez oluyor. Bunu aşmanın bir yolu ilan tarihini sık sık güncellemek, bir diğer yöntem ise farklı ilan sitelerine farklı tarihlerde ilan vermek çünkü bu sayede bir sitedeki ilanınızı görmeyen alıcı diğer sitede ilanınız ile karşılaşabiliyor.

İnternet ilanı haricinde pazarlama yaptınız mı?

Bir gayrimenkulü pazarlamak için internete ilan vermek haricinde yapılabilecek pek çok çalışma var. Gayrimenkul danışmanları bu çalışmalar ile pek çok müşteri buluyor. Size de onların yaptığı çalışmaları taklit edebilir ve benzer çalışmalar ile evinize müşteri çekebilirsiniz. Evinizi satmak için yapılabilecek çalışmalar için Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları yazıma bakabilirsiniz.

Sahnelemeden faydalandınız mı?

Emlak sahneleme alıcıların mülkü olabilecek en iyi halinde görmelerini ve kendilerini orada yaşarken hayal edebilmelerini sağlar. Amerika’da tek işi emlak sahneleme olan uzmanlar, sahnelemede kullanılan mobilyaları ve aksesuarları kiralayan şirketler var. Türkiye’de projeden konut satan büyük firmalar örnek daireler ile bunu gerçekleştiriyorlar. Kalabalık yapan eşyaları kaldırarak, eşyaların yerlerini değiştirerek yada gruplandırarak odaları daha büyük gösterebilir, kişisel eşyaları kaldırarak alıcı adaylarının ziyaret ettikleri mekanı sahiplenmeleri kolaylaştırabilirsiniz. Yeşil bitkiler ile mekana çekicilik katabilir, kaliteli aksesuarlar ile mekanı daha değerli, açık renk boya ile odaları daha aydınlık ve ferah gösterebilirsiniz. Emlak sahneleme detayları için ilgili yazıma bakabilirsiniz.

Profesyonel fotoğraf çekimi yaptırdınız mı?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilanlarda ilgiyi en çok resimler çekiyor ve iyi çekilmiş resimlerin olduğu ilanlar daha hızlı satılıyor. Amerika ve Avrupa’da emlak fotoğrafçılığı başlı başına bir sektör haline gelmiş durumda, ne yazık ki Türkiye’de bunun önemini projeden satış yapan büyük inşaat şirketleri haricinde pek bilen yok. İlandaki fotoğraflar vitrininizdir, nasıl vitrini çekici olmayan bir mağazadan içeri pek müşteri girmez ise, resimleri iyi olmayan ilanlar da pek müşteri çekmez. Fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gerekenler için Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır yazıma bakabilirsiniz.

Doğru zamanda satışa çıktınız mı?

Gayrimenkul sektöründe bazı dönemler “satıcı pazarı” bazı dönemler ise “alıcı pazarı” olarak adlandırılır. Ekonominin iyi olduğu, kredi faizlerinin düşük olduğu dönemlerde alıcılar çok daha hızlı ve kolay karar verir ve satışlar çok daha hızlı olur. Bu dönem “satıcı pazarı” olarak adlandırılır çünkü istekli alıcı çoktur ve satıcılar satış şartlarını belirleyebilir. Ekonominin yavaşladığı, kredi faizlerinin yükseldiği dönemler ise “alıcı pazarı” olarak adlandırılır. Bu dönemde alıcılar daha güçlü pazarlık eder çünkü ileriye dönük beklentiler karamsardır ve alıcılar risklerini azaltmak ister.

Fiyatınız “doğru fiyat” mı?

Satılan ikinci el konut istatistiklerini ilan sitelerindeki satılıklar ile karşılaştırdığımızda görüyoruz ki neredeyse her şehirde her ay satılanın 10-20 katı satılık konut var. Bu şu demek; satılık ilanı verilen konutların %80-90’ı o ay satılamayacak! Peki satılan %10-20 hangileri? Doğru fiyatlandırılmış evler! Doğru fiyatlandırılan konutlar satılıyor çünkü alıcıların pek çok alternatifi var ve alıcılar kendilerine uyan alternatifler arasından uygun fiyatlı olanlara öncelik veriyor.

Eviniz krediye uygun mu?

Eğer eviniz arsa tapulu ise alıcı konut kredisi kullanamaz bu yüzden kredi kullanmak zorunda olan alıcıları kaybedersiniz.. Kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapular konut kredisine uygundur ancak tapu masrafı düşük olsun diye alım sırasında fiyatı tapuda düşük gösterdiyseniz ve eğer alışınızın üstünden 5 yıl geçemediyse; şimdi gelen alıcıya “tapuda tam tutar gösteremem, şu tutardan satış yapacağız” diyorsanız alıcıların kullanabileceği kredi miktarını kısıtlıyorsunuz. Böyle olunca kredi kullanmak zorunda olan pek çok alıcıyı kaçırıyorsunuz.

İlgilenen alıcıları hızlı bilgilendirdiniz mi?

Internet devrinde bilgiye çok hızlı erişmeye alıştık, alıcılar da eviniz ile ilgili detay bilgilere hızlı ulaşmak istiyor. Evinizin ilanı ile ilgilenen kişileri hızlı bilgilendirdiniz mi, yoksa işteyken gelen pek çok aramayı cevapsız bırakıp alıcıların alternatiflere yönelmesine mi yol açtınız?

Alıcılara sunumu doğru yaptınız mı?

Eğer ilanınız alıcıları çekiyor ancak gelen alıcılar teklif vermeden gidiyorsa sunumunuzda sorun olabilir. Evinizi alacak kişi muhtemelen hayatının en pahallı alışverişini yapıyor ve bunu yaparken doğru karar verdiğinden emin olmak istiyor. Sunum sırasında ev temiz, havalandırılmış ve düzenli olmalı. Kalabalık yapan eşyalar ortadan kaldırın. Alıcının kendisini orada yaşarken hayal etmesini sağlamak için kişisel eşyalarınızı da kaldırın. Sunum sırasında bütün ışıkları açın ve her yerin aydınlık olmasını sağlayın. “Sinek küçüktür ama mide bulandırır” sözünü hatırlayın ve gerekli tamiratları yaptırın, ufak sorunların müşteriyi kaçırmasına izin vermeyin.

Pazarlığı doğru yönettiniz mi?

Alıcılar mal sahibinin yanında gerçek görüşlerini dile getirmekten çekinirler. Bu nedenle bazen üstesinden gelinebilecek sorunlar gizli kalır ve satış kaçar. Bazen de alıcı fiyatı düşürmek için evi özellikle kötüler, mal sahibi bu kötülemeyi hakaret olarak algılar ve gergin bir ortam oluşur sonuçta satış yine kaçar. Pazarlık sürecinde duygusal davranmamanız gerekiyor ancak bu hiç de kolay değil çünkü hepimizin yaşadığımız ortam ile özellikle de evimizle duygusal bağımız çok kuvvetli..

Profesyonel pazarlama çalışmalarından faydalandınız mı?

Eğer yukarıdaki maddeleri doğru yapamıyorsanız gayrimenkul profesyonellerinden yardım alabilirsiniz. Emlak profesyonelleri bir evin etkin pazarlanması konusunda çok daha tecrübelidir. Emlak profesyonelleri ile çalışmanın size getireceği faydaların detayları için Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları yazıma bakabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR