Ev Satışını Hızlandıran 17 Öneri

ev satışı

Gayrimenkul satış uzmanı Göktuğ Beşer bilgilerini paylaşıyor.

Google’da “Ev satma“ aramasını yazdığınızda arama kutusu bunu çeşitli şekillerde tamamlamayı öneriyor. Bu aramayı en son yaptığımda önerileri şunlardı:

“ev satmanın kolay yolu”
“evi hızlı satmak için dua”
“ev satma yöntemleri”
“ev nasıl satılır tarifleri”
“ev satma siteleri”

Google bu önerileri geçmişte yapılan aramalara dayanarak veriyor. Yani yakın geçmişte pek çok kişi “ev satmanın kolay yollarını” ve “ev satmak için duaları” aramış. Semavi dinlerde tevekkül anlayışına göre kişi üzerine düşen her şeyi yaptıktan sonra sonucu Allah’tan bekler, gerekenleri yapmadan sadece dua ile sonuca ulaşmak söz konusu değildir. Ev satmanın kolay yolları ve duaları konusunda size yardımcı olamam, ancak evinizin satışını biraz emek ile hızlandırabilirsiniz.

Açık ve Tek Renk Boya Yapın

Boya yapacaksanız açık nötr renklerden tek bir renk kullanın. Açık renkler ve tonlar mekanları daha aydınlık ve geniş gösterir. Birbirine komşu alanlarda ve odalarda aynı rengi kullanarak odaları daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz. Farklı renklerin yarattığı sınırlar kalktığında girişteki alan salona dahil hissi oluşur, koridordaki alan odaların doğal bir uzantısı gibi durur.

Aynalardan Faydalanın

dekorasyonda ayna kullanımı

Aynalar mekanı büyütür ve aydınlatır. Küçük ya da karanlık bir odayı büyük ve aydınlık göstermenin yollarından birisi aynalardan faydalanmaktır. Aynalar mekana hem genişlik hissi katar, hem de ışığı yansıtarak daha aydınlık ve ferah gösterir.

Aksesuarlardan Faydalanın

Yeşil bitkiler ve taze çiçekler salona çekicilik ve ferahlık katar. Mutfakta taze meyveler de benzer bir etki yaratır. Kaliteli aksesuarlar mekanı daha değerli gösterebilir.

Aydınlatmanızı Gözden Geçirin

aydınlatma

Aydınlık bir ev her zaman daha çekicidir. Evinizin alıcı adaylarına çekici gelmesini istiyorsanız aydınlatmanızı gözden geçirin, gerektiğinde ampullerinizin gücünü arttırın, ilave aydınlatma elemanları koyun. Ayrıca panjurların ve perdelerin dışarıdan gelen güneş ışığını engellemesine izin vermeyin.

Kalabalıktan Kurtulun

Evinizi alacak kişi öncelikle bir yaşam alanı satın alıyor. Alıcıların öncelikleri arasında yaşam alanının genişliği ön plana çıkıyor. Evinizi kalabalıktan kurtarırsanız eviniz ferahlar ve büyük gözükür. Ferah evler alıcıları çeker. Evinizi daha ferah ve değerli gösterecek önerilere Sahneleme ile Mülkünüz Değerli Satılsın yazımdan ulaşabilirsiniz.

İlanlardaki Fotoğraflarınız Güzel Olsun

fotoğrafçılık kursları

Resimleri güzel olan ilanlar daha çok ilgi çekiyor, daha çok inceleniyor. İlk izlenim ev satışlarında da etkili, güzel görseller ile alıcıları daha kolay çekersiniz. Fotoğraf çekmekten anlamıyorsanız çevrenizden yardım isteyin, fotoğrafçılığa meraklı pek çok kişi var. Eskiden sadece profesyonel fotoğrafçılarda olan kameraların daha gelişmişlerini günümüzde amatörler kullanıyor. Eğer fotoğraf çekmekten biraz anlıyorsanız Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır yazımdaki önerileri izleyerek daha güzel ilan resimleri çekebilirsiniz. Eğer satış için bir emlakçıyı yetkilendirecekseniz, güncel ilanlarına bakın. İlanlarındaki resimler çekici olan emlakçıyı tercih edin.

Birden Fazla İlan Verin

Çok sayıda alıcı adayına ulaşabilmek için yaygın kullanılan internet sitelerine ilan verin. İhmal ettiğiniz bir site alıcınızın favori sitesi olabilir!

İlanlarınızı Güncelleyin

güncel kiralık daireler

İnternet sitelerindeki çok sayıda ilan yüzünden ilanlar kısa sürede gerilere düşüyor ve görünmez oluyor. Bunu aşmak için ilan tarihini sık sık günceleyin ya da farklı ilan sitelerine farklı tarihlerde ilan verin ki bu sayede bir sitedeki ilanınızı görmeyen alıcı diğer sitede ilanınız ile karşılaşsın.

Satış Fiyatınızı Doğru Belirleyin

Alıcılar evi kaça malettiğinizle, içine yaptığınız masraflar ile, satın aldığınız zaman döviz kurunun kaç lira olduğu ile ilgilenmez. Alıcılar ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak alternatifler arasından uygun fiyatlı olanları ön planda değerlendiriyor. Evinizin satış fiyatını yakın çevrede satılmış ve satılık benzer konutların fiyatları belirliyor. Doğru fiyatlandırmayı nasıl yapacağınızın detayları için Evinizi Değerine Hızlı Satmanın 10 Adımı yazıma bakabilirsiniz.

Ekstra Pazarlama Yapın

Bir gayrimenkulü pazarlamak için internete ilan vermek ve branda asmak haricinde yapılabilecek pek çok çalışma var. Gayrimenkul danışmanları bu çalışmalar ile pek çok müşteri buluyor. Size de onların yaptığı çalışmaları taklit edin ve benzer çalışmalar ile evinize müşteri çekin. Evinizin satışını hızlandıracak pazarlama için Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları yazıma bakabilirsiniz.

Alıcıları Hızlı Bilgilendirin

müşteriye dönüş

Telefonunuzu her zaman açık tutun, alıcı adaylarının sorularını hızlı yanıtlayın. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte insanların beklentileri çok yükseldi. Herkes bilgiye anında erişmeye alıştı. Sizi arayan alıcı adaylarını hızlı bilgilendirin, alternatiflere yönelmelerine fırsat vermeyin.

İlgili Alıcıları Evi Hemen Görmeye Davet Edin

Takviminizi boş tutun ve ilgili alıcıları hemen evi görmeye davet edin. Çalışan kişiler hem gelir seviyeleri, hem de çabuk karar verme durumunda olmaları nedeni ile en iyi alıcı adayları arasında ancak zamanları kısıtlı ve çok değerli. Bu durumu kendi avantajınıza çevirin, evinize ilgi gösteren alıcı adaylarına evi hemen gösterin, alternatiflerden bir adım öne çıkın.

Evcil Hayvanları Uzaklaştırın

Eğer evcil hayvan sahibi iseniz bir çözüm üretmeniz iyi olur. Evcil hayvanların fotoğraflarda gözükmemesi ve alıcı adayları ziyaretinde evde bulunmaması gerekir. Evcil hayvanlar yüzünden evin temiz olmadığı ön yargısı ile boğuşmamak ve hayvanlardan korkan alıcı adaylarını olumsuz etkilememek için en iyisi onların bu süreçte evde olmaması.

Evi Havalandırın

ev havalandırma

Alıcı adaylarına göstermeden önce evi havalandırın. Siz uzun süre orada olduğunuz için alıştığınız ve farketmediğiniz kokular alıcıları olumsuz etkileyebilir. Unutmayın “ilk izlenim önemlidir” Olumlu ilk izlenim yaratmak için önerilerime bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Evi Ziyaret Edenlerin Yorum Yapmasına Fırsat Verin

Eğer emlak danışmanı ile çalışıyorsanız alıcı ziyareti sırasında alıcılardan mümkün olduğu kadar uzak durun, aralarında rahatça konuşabilsinler, konuştuklarını sizin duyacağınızdan endişe etmesinler. Her emlakta olumsuz özellikler olabilir, büyük ihtimal ile sizin evinizde de bazı olumsuzluklar vardır. Genelde insanlar olumsuz özellikleri ev sahibine aktarmaktan çekinirler çünkü tepki alacaklarından korkarlar. Ancak bir şekilde bu bilgiyi elde etmeniz gerekli çünkü mülkünüzün alternatiflere göre avantajlı ve dezavantajlı yönlerini bilmek size tanıtım kampanyasında ve fiyatlandırmada yol gösterir. Sahibinden satışın en zor yönlerinden birisi alıcılardan gerçek görüşlerini ve yorumlarını almaktır. Alıcılar mal sahibinin yanında gerçek görüşlerini dile getirmekten çekinirler.

Pazarlığı Doğru Yönetin

ev satışı

Pazarlık yaptığınız kişinin sizinle iş yapabileceğini hissetmesi gerekir. Alıcının özelliklerini ve beklentilerini bilirseniz gereksiz konulara girmeyerek iletişimi çok daha etkili yönetebilirsiniz. Satış sürecinde alıcı adaylarınıza farklı şeyler anlatmayacaksınız ancak kime neyi ön plana çıkartacağınız ve nasıl sunacağınız önem kazanıyor. Detaylar için Gayrimenkul Alıcı Kişilik Tipleri yazıma bakabilirsiniz.

Emlak Profesyonellerinden Faydalanın

Emlak profesyonelleri bir evin etkin pazarlanması konusunda bilgili ve tecrübelidir, onlar her gün bu işi yapıyor. Emlak profesyonelleri ile çalışmanın size getireceği faydaların detayları için Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları yazıma bakabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Göktuğ Beşer

Göktuğ Beşer

Gayrimenkul satış uzmanı Göktuğ Beşer bilgilerini paylaşıyor.
Göktuğ Beşer
BENZER YAZILAR