Ev kiralarken bunlara mutkala dikkat edin!

11. Kira ödemelerini mutlaka banka yolu ile yaparak belgeleyin. Ayrıca evi paylaşan ve kirayı ödeyen herkesin adının banka dekontunda yer almasına dikkat edin. Kiracılardan her birinin kendine düşen payı ev sahibinin hesabına ayrı ayrı yatırması da uygulanacak en sağlıklı yöntemlerden biri.


12. Kiralamaya karar verdiğiniz evin sahibi ile mutlaka tanışın ve kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin gerçekten evin sahibi olduğundan emin olun. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, ev sahibinin vekili ile kontrat yapılabilir. Ancak bu durumda da kontratı imzalayacak olan kişinin ev sahibinin yasal vekili olduğuna dair noter tasdikli vekalet belgesini ibraz etmesi gerekiyor.


13. Kiralanan yer ile görülen yerin aynı olduğunun da mutlaka teyit edilmesi gerektiğini unutmayın. Zira bu konuda da bazı sahtekarlıklar yapılabiliyor. Bu nedenle kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin uyuşup uyuşmadığını kontrol etmenizde yarar var.


14. Evin demirbaş eşya ve malzemelerini, bu eşya ve malzemelerin mevcut durumunu, bunlar için ödenen depozit ücretini kontrata ilave etmeyi unutmayın. Ayrıca kiralanacak evin elektrik, su ve varsa doğalgaz sayaçlarındaki rakamların mutlaka kira akdi veya sözleşmesine yazılması da şart.


15. Kiralayacağınız evi bir yıldan fazla kullanmak istiyorsanız, ikinci yıl için uygulanacak kira artış oranını ev sahibi ile birlikte önceden tespit ederek kontrata yazılmasını sağlamanız sizi sonraki yıllarda yaşanabilecek ciddi sorunlardan kurtarmış olur.Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR