Eşi Benzeri Olmayan Bir Yer: Mercan Kalesi

Eşi Benzeri Olmayan Bir Yer: Mercan Kalesi

Dünyanın en esrarengiz yapıları arasında yer alan Coral Castle ya da Mercan Kalesi, ABD’nin Florida eyaletinde bulunuyor. 1984 yılından beri Coral Castle Inc. yönetiminde olan Mercan Kalesi, üzerinde harç olmayan duvar taşları ile gizemli bir şekilde halen ayakta duruyor. 10 dönümlük bir arazide yükselen yapı, 8 metre yükseklikteki bir mercan kayanın arkasında yer alıyor. Miami’nin en popüler turistik yerlerinden biri olarak kabul edilen Mercan Kalesi, efsanesi ile gerek ziyaretçilerinin gerekse de bilim adamlarının merakını uyandırıyor.

Etkileyici atmosfer

Coral Castle, 20. yüzyılın başlarında Edward Leedskalnin tarafından inşa edilmeye başlandı. Edward, kalenin yapımında tek başına çalıştı. Civardaki banliyölerden farklı türlerdeki ağaçlarla ayrılan ve çevresi kireçtaşından oluşan kalenin duvarları, kuleleri, oymaları ve mobilyaları megalitik taşlardan yapıldı.

Megalitik taşlar harç kullanmaya gerek kalmadan birbirine tutturuldu ve büyüklükleri ve ağırlıkları sayesinde dengeli bir şekilde birleştirildi. Kale; iki katlı kulesi, sallanan sandalyeleri, tahtı, kalp şeklindeki masası ve yatağı ile etkileyici bir atmosfer sunuyor. Girişte bulunan döner kapı ise yapının karakteristik parçalarından biri olarak biliniyor. Döner kapı küçük bir çocuğun bir parmak hareketi ile bile kolaylıkla açılabiliyor.

Bozulmamış yapı

mercan kalesi ile ilgili görsel sonucu

1923 – 1951 döneminde Edward Leedskalnin tarafından 1.100 ton ağırlığındaki mercan kayası işlenerek tamamlanan Coral Castle, halen tam olarak bilinmeyen ve bilim adamları tarafından araştırılan inşa süreci nedeniyle dünyanın en gizemli yapı örnekleri arasında bulunuyor.

Yapının gizemi, olumsuz koşullar karşısındaki dayanıklılığı ile daha da artıyor. Kale, 1992 yılındaki Andrew Kasırgası’ndan hasar görmeden çıkan yapılar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yatağın paslanması nedeniyle orijinal hali hasar gördüyse de yıllar boyunca sert hava koşulları kalenin harçsız taşları tarafından en az zararla atlatıldı. Aslında tam olarak kale görüntüsü olmayan yapı, yaratıcısının öldüğü yıldan 2 sene sonra 1953 yılında ziyaretçilere kapılarını açtı.

Olağan dışı başarı

Her gün ziyarete açık olan kalenin giriş kısmında Edward  Leedskalnin’den kısa bir not yer alıyor: “Olağan dışı bir başarıyı seyrediyor olacaksınız”. Bu not aslında ziyaretçilere kalenin hikayesi hakkında net bir mesaj veriyor. Çünkü Coral Castle’ın yapımı döneminde modern yöntemler bulunmuyordu ve kale, gizlice ve akşamın karanlığında tamamlandı. Edward’ın bu konuda tek söylediği ise piramitlerin sırrını biliyor olduğu idi. Ancak sırları da ölümü ile birlikte kendisiyle yok oldu. Tek bir kişinin gizlice tamamlamayı başardığı Coral Castle, arabayla Miami’ye ortalama 30 dakikalık mesafede bulunuyor.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR