En Kolay Şekilde Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

kahve makinesi nasıl temizlenir

Gün geçtikçe çeşitlenip gelişen kahve makineleri, kahve severlerin vazgeçilmezi olarak hem zamandan hem de enerjiden kazandırıyor.

Kahve makineleri her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da yapılan araştırmalar doğru temizlenmeyen kahve makinelerinin bakteri ve küf ürettiğini, üstelik zamanla kahvenin lezzetini de öldürdüğünü kanıtlıyor. Böylece ortaya “Kahve makinesi nasıl temizlenir?” sorusu çıkıyor.

Makinenizi nasıl temizlemeniz gerektiğine geçmeden önce, bilmelisiniz ki her marka; ürünü için farklı yöntemler geliştirebilir. Bunu öğrenmek için makinenizin kullanma kılavuzunu kullanabilirsiniz. Kahve makinenizi bakterilerden arındırmak için temizleme laboratuvarları tarafından onaylanmış yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kahve makinesi nasıl temizlenir?

kahve makinesi temizleme

Makinenizden en iyi sonucu almak için her kullanımdan sonra filtresini ılık ve sabunlu su yardımıyla yıkamalısınız. Bunu yaparken fişin çekili, makinenizin de kapalı olduğundan emin olun. Kahvenizin lezzet ve aromasından taviz vermek istemiyorsanız temizleme işlemini hiç vakit kaybetmeden gerçekleştirin.

Filtreyi yıkarken sert hareketler yerine narin ve yavaş hareket edin. Filtrenizi bulaşık makinesine atmadan önce kullanım kılavuzuna danışın. Bazı makine filtreleri makineye atılsa dahi en sağlıklı ve güvenli yöntemin elde yıkama olduğunu unutmayın.

Ayda bir beyaz sirkeli su

french press nasıl temizlenir

Makineniz kullanıldıkça içerisinde sert su mineralleri biriktirir. Bu mineraller siz müdahale etmediğiniz takdirde kireçlenmeye dönerek kahvenizin daha geç damıtılmasına neden olur. Bunu önlemek için sirkeli suya başvurabilirsiniz. Su haznesine eşit miktarda hazırladığınız beyaz sirkeli su karışımını dökün ve makineyi çalıştırın.

Demleme işleminin yarısında makinenizi kapatın ve 30 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra makineyi yeniden çalıştırın ve demleme işlemini tamamlayın. Sonrasında demlikteki sirkeli suyu boşaltarak hazneyi yeniden sadece su ile doldurun ve makineyi tekrar çalıştırın. Bunu ayda bir kez tekrarlayın.

Sitrik asit ve soğuk su karışımı

filtre kahve makinesi temizleme

“Kahve makinesi nasıl temizlenir?” sorusunun bir diğer cevabını da sitrik asit ve su karışımı karşılıyor. 4 su bardağı içerisinde bir parça sitrik asidin erimesini sağlayın. Bu karışıma daha sonra 4 su bardağı soğuk su ekleyin. Makineyi çalıştırın ve demlenme işlemi ardından karışımı dökün.

Makineyi kapatıp 15 dakika kadar soğumasını bekleyin. Sonrasında hazneyi durulayın ve yalnızca soğuk su ile makineyi yeniden çalıştırın.

Demliğiniz için pirinç, sabunlu su veya çamaşır suyu

kahve makinesi nasıl temizlenir

Filtrenizin yanı sıra demliğinizde de birtakım bakteriler oluşabilir. Bunu çözmek için demliğin içini sıcak sabunlu su ve pirinç ile doldurun. Pirinç, demlikteki mevcut yapışkanlığı çözmeye yardımcı olacaktır. Biraz beklettikten sonra durulayın ve bir süngerden yardım alın. Ayrıca çamaşır suyu tek başına kullanıldığında da demliğiniz için iyi bir temizleme ürünü olacaktır.

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR