Elektrik Süpürgeleri Gerçekten de Çok Elektrik Tüketiyor mu?

evde enerji tasarrufu

Günümüz modern toplumunda teknolojinin hemen her alanda gelişmesiyle beraber elektrik tüketimi de artmış durumda. Artık kahve yapmaktan evi ısıtma ve havalandırmaya değin birçok alanda elektrikli makineler kullanıyoruz. Bu nedenle artan elektrik tüketimi faturalara da olumsuz yansıyor. İnsanlar gazetelerde hemen her gün “elektrik faturasını düşürmenin yolları” başlıklı haberleri okuyor ve bu konuda tonla metot öğreniyor. Peki, ev temizliğinin olmazsa olmazı elektrik süpürgeleri gerçekten de çok elektrik tüketiyor mu?

Elektrik Süpürgelerinin Elektrik Faturasındaki Payları

elektrik süpürgesi fiyatları

Elektrik süpürgelerinin evin ortalama elektrik sarfiyatındaki paylarına bakıldığında sadece ve sadece %2,4’lük bir orana sahip oldukları dikkat çekiyor. Bunun yanında en çok elektrik harcayan ev aleti %34’lük payla buzdolabı oluyor. Evde açık ara en fazla kullanılan alet olduğu için buzdolabının elektrik faturasındaki payı pek şaşırtıcı gelmiyor. Fakat haftada 1 veya 2 gün en fazla 3-4 saat çalıştırılan elektrik süpürgeleri bu anlamda diğer beyaz eşya ürünlerine göre daha mı çok elektrik tüketiyor? Aslına bakarsanız çamaşır ve bulaşık makinesi gibi günlük kullanıma tabi aletlerin elektrik faturasındaki etkilerine baktığımızda diğer makinelere oranla en düşük payın elektrik süpürgelerine ait olduğu görülüyor. Elektrik süpürgelerinin diğer aletlere oranla çalışma süreleri biraz daha düşük olduğu için tüketime olan etkileri de azalmış oluyor.

Elektrik Süpürgesini Verimli Kullanmanın Yolları

enerji tasarrufu

Her elektrikli ev aleti gibi elektrik süpürgesini de verimli kullanıp tasarruf etmenin yolları var. Öncelikle hem ev temizliğini verimli yapabilmek hem de makinenizi daha verimli kullanmak için mutlaka elektrik süpürgelerinin filtre ve torbalarını sık sık temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekiyor. Böylece makineniz hem daha iyi bir emiş gücü gösterecek hem de elektrik faturanız azalıyor. Şayet evinizde şarjlı elektrik süpürgesi kullanıyorsanız şarjını her daim prize takılı bırakmayarak tasarruf edebilirsiniz. Çünkü elektrikli ev aletleri çalışmıyor durumdayken sadece prize takılıysa bile elektrik sarf ediyor. Sadece LED, LCD ve plazma türü televizyonlar prize takılıyken elektrik sarf etmiyor.

Elektrik süpürgesinin tükettiği elektrik payını azaltmanın bir diğer yolu ise makineyi mümkün olduğu kadar düşük güç oranında çalıştırmaktan geçiyor. Fakat bu durum, elektrik faturanıza olumlu yansısa bile evin temizliği ve hijyen gibi önemli konuları negatif yönde etkileyebiliyor. Özellikle küçük çocukların ve ev hayvanlarının yaşadığı evlerde tasarrufun yanı sıra süpürgenizin sağladığı hijyeni de ön planda tutmanız gerekiyor.

Özetle; elektrik süpürgelerinin fazla elektrik sarf ederek elektrik faturasını yükselttiği tezi biraz havada kalıyor.

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR