Elektrik affı çıktı sırada imar affı var


Buraya kadarmış. Belediye seçimi ufukta göründü ve aflar başladı. Artık kaçak konuta elektrik ve su bağlamak serbest. Yakında imar affı da çıkar. Bir de bakmışız ki oy avcısı siyasetçiler tapu tahsis belgesi dağıtmaya başlamış. Devlet malını yağmalayan gecekonducular da bir gecede servet sahibi olmuş. Hayal mahsulü değil, olacak bunlar, göreceksiniz.


 


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı kabul ederek, yasalaştırdı.


Yasa elektrik ve su affını şöyle anlatıyor:


 


“Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar inşaat ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, iskanı olmayan yapılara; yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi durumunda, iskan alınıncaya kadar, geçici olarak su ve elektrik bağlanabilir.”


Özetle, ‘kaçak konuta elektrik ve su bağlayabilirsin’ diyor.


Yasanın iki şartı var. Şöyle:


 


“İnşaat ruhsatı olan ancak iskanı olmayan binalara; iskan alınıncaya kadar, geçici olarak su ve elektrik bağlanabilir.”


Birinci şart konutun inşaat ruhsatının olması. İnşaat ruhsatı varsa iskan aranmaksızın elektrik ve su bağlanabilecek.


İskansız konut sayısını bilmeden elektrik ve su affının ne derece endişe verici olduğunu anlayamazsınız.


İstanbul Ticaret Odası’nın yaptırdığı bir araştırmaya göre İstanbul’daki konutların yüzde 87’sinin iskanı yok.


 


Ayrıca, inşaatı devam eden binlerce konut var. Onlara da iskan beklemeksizin bu hizmetler götürülecek. ‘Nasıl olsa af çıktı’ diyenler de mantar gibi konut yapmaya başlayınca İstanbul’da ve büyük şehirlerde yeni bir arazi yağması dönemi açılacak.


Yasanın ikinci şartı daha da komik… Elektrik ve su, bu binalara ‘geçici’ olarak bağlanacakmış. Nasıl geçici? Neye göre geçici? Kaçak konutlara elektriği suyu bağlayan siyasetçi, o mahalleden oy alamadığında ne olacak, elektriği ve suyu kesecek mi?


Yasanın bu maddesi, seçim dönemlerinde hizmet şantajına dönüşür.


Öte yandan hangi siyasetçi, hangi belediye başkanı verilen bir hizmeti kesmeye cesaret edebilir?


Diyelim ki yürekli biri çıktı ve bu hizmetleri kesti. Peki, bu durumda tonlarca para harcanarak yapılan elektrik hattı, su şebekesi ne olacak? Bu hatlar çürümeye mi terk edilecek?


 


Böyle göstermelik yasalarla kimi kandırıyorsunuz?


Bu ülkede kanunsuzların yaptıkları işler, her zaman yanlarına kar kalıyor?


Hükümet kanunsuzluğu cezalandıran yasalar çıkartacağına kanun tanımayanları teşvik edercesine yasa çıkarmaya devam ediyor.


Oy uğruna, koltuk sevdasına bu ülkeyi mahfetmeye değer mi?Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR